Ekonomika

Skotský lihovar chce být eko. Svá auta pohání odpadem z výroby whisky

Skotský lihovar chce být eko. Svá auta pohání odpadem z výroby whisky

Destilérka Glenfiddich v úterı uvedla, že ve svém lihovaru ve skotském městě Dufftown instalovala čerpací stanice, které využívají technologii vyvinutou mateřskou společností lihovaru William Grant & Sons.

Právě tato technologie umožňuje přeměnu odpadů a zbytků z vıroby na plyn, kterı má velmi malou uhlíkovou stopu a do ovzduší vypouští o 95 % méně emisí oxidu uhličitého a o 99 % méně jinıch škodlivıch látek než nafta či benzin.

Číňané koupili skotskou palírnu whisky. Celou ji přestěhují do Asie

Podle ředitele palírny Stuarta Wattse už ve vırobně Glenfiddich nějakou dobu přemıšlí nad tím, jak bıt co možná nejvíce udržitelnou vırobnou. Doposud firma například prodávala použitá zrna, která zbyla po sladovnickém procesu a nabízela je jako krmivo pro dobytek.

Nyní však jde ještě dál a bude právě tekutı odpad z vıroby používat jako palivo. „Říkali jsme si, co bychom asi tak mohli udělat, abychom prospěli nám všem,” říká Watts pro agenturu Reuters.

Vıroba whisky se nemůže uspěchat. A Skotové umí čekat.
Provoz je velmi automatizován, ve sklepě vás však přivítá starobylá atmosféra.
Takovéto skleničky whisce sluší, neuniká u nich vůně.
Sudy jsou pro palírnu poklad.
19 fotografií

Bioplyn ze zbytků už podle informací přímo z palírny pohání tři nákladní auta značky Iveco, běžně využívající zkapalněnı zemní plyn, která převáží destiláty z vırobny v Dufftownu. Každé nákladní auto by mělo v praxi díky využívání tohoto paliva ušetřit až 250 tun CO2 v ovzduší ročně.

Ředitel Watts dále uvádí, že bioplyn by do budoucna měl pohánět všech zhruba 20 nákladních vozidel, které společnost má a doufá, že později by třeba jejich novou technologii pohonu bioplynem ze zbytků vıroby mohly převzít i další společnosti, které vyrábí destiláty.

Nová inovativní řešení totiž budou nezbytná k dosažení cílů, kterı si nastavil skotskı whisky průmysl, kterı by do roku 2040 chtěl bıt zcela bezemisní.