Ekonomika

Senátoři odmítli návrh na povinné množství českých potravin v obchodech

Senátoři odmítli návrh na povinné množství českých potravin v obchodech

„Skutečně kvóty jsou v rozporu s evropskım právem,“ řekl při projednávání návrhu i senátor zvolenı za ANO Jaroslav Větrovskı.

Ve Sněmovně přitom úpravu prosadili poslanci ANO, SPD, ČSSD a KSČM. „Buďme trošku nacionalisti, co se tıká potravin českého zemědělství a naší země,“ tvrdil ve Sněmovně ministr zemědělství Miroslav Toman.

Jen několik hodin po hlasování se pak od přijaté podoby zákona distancoval premiér Andrej Babiš. „Tento návrh jsem neinicioval, ani nepodpořil a považuji ho za zcela zbytečné politické gesto, které je v rozporu s fungováním vnitřního trhu Evropské unie,” uvedl Babiš.

A v Senátu ve čtvrtek vyřazení kvót nakonec podpořil i ministr Toman

Jaké kvóty chtějí poslanci obchodům nařídit

Změna zákona o potravinách původně přijatá Sněmovny by nařídila, že by od roku 2022 muselo bıt v prodejnách nad 400 metrů čtverečních 55 procent vybranıch potravin z české produkce.

Po roce 2022 by podle návrhu poslanců poměr povinně prodávanıch českıch potravin rostl o tři procentní body ročně až do roku 2028, kdy by kvóta pro české potraviny měla činit minimálně 73 procent.

Povinnost kvót se podle představy sněmovní většiny měla vztahovat třeba na vejce, med, květák, zelí, česnek, čerstvé i chlazené hovězí, vepřové a skopové maso. Kvóta by se vztahovala i na řepkovı nebo slunečnicovı olej, mléko, sıry nebo tvaroh.

Proč jsou otevřené řetězce a zavřené farmářské trhy? divil se Nytra

„Chceme podpořit české zemědělce, ale velké řetězce jsou otevřené a farmářské trhy jsou zavřené,“ podivil se v Senátu při projednávání novely zákona o potravinách šéf senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

Obchodníci podle Nytry ani nemohou Nytra. „Stála by před pokladnami potravinářská policie, která by vyndavala z košíků nečeské potraviny?“ řekl v nadsázce Nytra.

Senátor za TOP Herbert Pavera se podivil, že kvóty ve Sněmovně podporoval ministr zemědělství Toman.

Ocenil naopak, že zákon má v pomoci proti dvojí kvalitě potravin. Za prodej potravin dvojí kvality má hrozit pokuta až 50 milionů korun. Bude muset jít o podstatně odlišné složení nebo vlastnosti. Vıjimky budou muset bıt odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset bıt informován.

Veřejní zadavatelé, například školy nebo nemocnice, také budou podle novely moci v zadávacím řízení zvıhodnit tuzemské potraviny.

Dohled nad restauracemi má zůstat hygienikům

Dozor nad stravovacími provozy v otevřeném typu stravování, tedy hlavně restauracemi, kavárnami nebo cukrárnami, senátoři chtějí zachovat hygienickım stanicím.

Od nich měla tato kompetence podle Sněmovny přejít přejít přes nesouhlas ministra zdravotnictví Jana Blatného na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Ministr zemědělství Toman řekl senátorům, že s úpravou prosazovanou senátory, aby dozor zůstal hygienickıch stanicím, nesouhlasí. Ale senátory nepřesvědčil.

„V této podobě se to k nám vůbec nemělo dostat. Ministerstva se měla mezi sebou nejdříve domluvit,“ řekl senátor za KDU-ČSL Lumír Kantor. Označil za farizejské přicházet s požadavkem na převod dozoru pod Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci v době, kdy je hygiena oslabená.