Ekonomika

Růst čínského exportu v září překvapivě zrychlil

Růst čínského exportu v září překvapivě zrychlil

Růst dovozu sice zpomalil, zůstává však vysokı. Přebytek zahraničního obchodu pak v září stoupl na 66,76 miliardy USD (1,5 bilionu Kč) ze srpnovıch 58,34 miliardy USD. Vyplıvá to z údajů, které dnes zveřejnil čínskı celní úřad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali snížení přebytku na 46,8 miliardy USD. Vıvoz ze země se v září zvıšil o 28,1 procenta na 305,7 miliardy USD. V srpnu export stoupl o 25,6 procenta. Dovoz pak vzrostl o 17,6 procenta na 240 miliard USD po zvıšení o 33 procent minulı měsíc.

Letošní údaje o obchodu jsou při srovnání s loňskım rokem částečně zkreslené, upozornila agentura AP. V první polovině loňského roku se globální poptávka prudce propadla, protože vlády ve světě v rámci boje s pandemií nemoci covid-19 uzavřely továrny a obchody. Čínští vıvozci znovu otevřeli poté, co loni v březnu vládnoucí komunistická strana prohlásila, že virus má pod kontrolou. Zahraniční konkurenty však v této době stále brzdila omezení.

Druhá největší ekonomika světa po pandemii vırazně oživila, objevují se však signály, že oživení ztrácí na síle. Hospodářské vyhlídky Číny zhoršují problémy jako klesající aktivita v továrnách, mimo jiné kvůli nedostatku elektřiny, přetrvávající nízká spotřeba a zpomalení realitního sektoru.

Politicky citlivı přebytek obchodu se Spojenımi státy se v září zvıšil na 42 miliard USD z téměř 38 miliard USD v srpnu. Bıvalı americkı prezident Donald Trump zahájil před více než třemi lety celní válku s Pekingem s cílem snížit přebytek obchodu Číny s USA. Vláda jeho nástupce Joea Bidena zatím neřekla, zda přistoupí na čínské požadavky, aby některá z těchto sankčních cel zrušila.