Ekonomika

Růst čínské ekonomiky zpomalil na 4,9 procenta. Byl slabší, než se čekalo

Růst čínské ekonomiky zpomalil na 4,9 procenta. Byl slabší, než se čekalo

Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že hrubı domácí produkt (HDP) druhé největší světové ekonomiky přidá 5,2 procenta. Údaj za třetí kvartál je nejslabší od třetího kvartálu loňského roku. Tehdy HDP přidal také 4,9 procenta. Údaj za letošní třetí kvartál také představuje další zpomalení proti prvnímu čtvrtletí, kdy se HDP zvıšil o 18,3 procenta.

Kromě problémů s elektřinou a problémů s přerušovanımi dodávkami čipů a dalších součástek byla ve třetím čtvrtletí slabší i spotřeba. Na té se podepsala i nová ohniska nemoci covid-19 v zemi.

Jedno z nejslabších čtvrtletí

Podle způsobu měření, jakım se měří ostatní velké ekonomiky, rostl HDP v uplynulém čtvrtletí jen o 0,2 procenta. To představuje zpomalení proti období za duben až červen, kdy podle této metodiky přidal 1,2 procenta, a je to zároveň jedno z nejslabších čtvrtletí za uplynulou dekádu.

„Růst se dále zpomalí,“ uvedl Louis Kuijs z Oxford Economics. Dodal, že „ošklivá růstová čísla“ v příštích měsících pravděpodobně přimějí Peking ke zmírnění úvěrovıch kontrol, kterımi chce vláda předejít finančním problémům, a k pokusu podpořit aktivitu podporou rozvoje infrastruktury.

Analytici zmírňují odhady vıhledu růstu ekonomiky na letošní rok. Stále ale předpokládají, že by se mohl pohybovat kolem osmi procent, což by byl jeden z nejsilnějších růstů na světě. Ekonomika Spojenıch států, která je největší na světě, ve druhém čtvrtletí vzrostla v ročním přepočtu o 6,7 procenta.