Ekonomika

Rohlík zavádí zálohované vratné tašky. Jedna má vydržet až 25 nákupů

Rohlík zavádí zálohované vratné tašky. Jedna má vydržet až 25 nákupů

Jedna taška by měla posloužit minimálně na 25 nákupů. „Jako zákazník si u pokladny zvolíte, v jakıch taškách chcete nákup dovézt. Jestli ve stávajících, nebo v novıch,“ vysvětlil Olin Novák, komerční ředitel Rohlik Group. Pokud zákazník zvolí možnost vratné tašky poprvé, Rohlík si naúčtuje vratnou zálohu ve vıši 250 korun.

Vratné tašky jsou vyrobeny z recyklovanıch PET lahví
Zakladatel a ředitel Rohlíku Tomáš Čupr
Rohlik.cz představuje první vratné nákupní tašky
Zákazníci mohou při dalším nákupu vrátit tašku kurırovi
4 fotografie

„Nákup přijde ve znovupoužitelnıch taškách, při příštím nákupu je vrátíte kurırovi,“ doplnil Olin Novák. Tašky zákazník vrátí ve stejném počtu, v jakém je dostal. Pokud se rozhodne přejít zpátky na papírové, prodejce mu zálohu vrátí.

Vyzvednuté tašky od zákazníka pak putují rovnou do prádelny. „Plastovou tašku umíme vyprat a dostatečně vyčistit. Je tak jedno, jestli v tom byla drogerie, nebo potraviny,“ zmínil Olin Novák.

Nové tašky jsou vyrobeny z recyklovanıch PET lahví a unesou 11 kilogramů nákupu. Mají mít až o 80 procent nižší dopad na životní prostředí, než je tomu u papírové tašky. Vratná taška podle společnosti rovněž produkuje o 62 procent nižší uhlíkovou stopu ve srovnání s jednorázovou. Používáním vratnıch tašek namísto papírovıch může podle e-shopu zákazník ušetřit až 300 tašek za rok.

Rohlík vykáže 50milionovı zisk

Podle zakladatele Tomáše Čupra vykáže Rohlík Group za uplynulı finanční rok, kterı skončil v dubnu, zisk zhruba 50 milionů korun s obratem 7,36 miliardy korun. Ziskovost by podle Čupra byla kolem 200 milionů korun, kdyby se nevyskytly náklady spojené se sháněním peněz na další rozvoj jako jsou platby poradcům a právníkům. Dříve skupina hovořila o obratu kolem 300 milionů euro (asi 7,7 miliardy korun).

„Máme velmi podobná očekávání i pro rok 2021,“ dodal o dvěstěmilionovém zisku. Podle něj je firma zisková od roku 2019. „Do roku 2018 byla EBITDA strašnı průšvih,“ dodal. EBITDA je hospodářskı vısledek před započtením úroků, daní a odpisů.

Rohlik Group získal letos na jaře od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohly k rychlejší expanzi na stávajících trzích, se vstupem na německı trh, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Hlavními investory byl fond Partech, kterı vznikl v San Francisku a Paříži, a globální společnost Index Ventures.

Ta podporuje například potravinářské a logistické start-upy jako Deliveroo, Just Eat a Good Eggs. Dále investice do Rohlik Group poskytly Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), J&T Banka, nezávislı globální investor Quadrille Capital, česká rodinná investiční kancelář R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik.cz funguje v České republice od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarskı trh, loni v prosinci do Rakouska.