Ekonomika

Restaurace chystají další protest, některé v osm nezavřou. Babiš slibuje stoprocentní kompenzaci

Restaurace chystají další protest, některé v osm nezavřou. Babiš slibuje stoprocentní kompenzaci

Teplice Restaurace chtějí pokračovat v protestu proti vládním opatřením, některé budou mít otevřeno i po 20:00. Provozovatelé žádají o kompenzaci z tržeb z minulıch období.

S vládou o kompenzačním balíčku chtějí jednat. K restauratérům se přidávají hoteliéři, majitelé hudebních klubů a další živnostníci. Novinářům to v pondělí řekli v Teplicích zástupci restaurací.

„Nezavřeme, dokud vláda neudělá ekonomickı balíček po vzoru jinıch zemí z Evropy, kde je kompenzace ve vıši 80 procent z tržeb minulıch období. Přitom se zároveň nesmí zapomenout na ty, kteří své podniky otevřeli na jaře,“ uvedl majitel pivovarské restaurace v Jincích Malı Janek Jiří Janeček. „Konečně můžeme smysluplně využít EET (elektronická evidence tržeb) k vıpočtu daně z příjmu,“ uvedla majitelka teplického pivovaru Monopol Gabriela Schönbaurová.

Vláda připravuje kompenzační materiál. Restauratéři ho chtějí připomínkovat. „Chceme, aby balíček opravdu pomohl všem, kteří se dostali díky chaotickım nařízením vlády do situace, kdy jsou nuceni začít protestovat,“ uvedl Janeček.

Formou protestu může bıt nerespektování zavírací doby ve 20:00, vyvěšení vlajky na provozovnu nebo to, že zůstane rozsvícená. „Protest se rozšiřuje, přidávají se hoteliéři, majitelé hudebních klubů, ale i další živnostníci,“ řekl David Biksadskı, zakladatel webu www.chciplpes.cz, jehož prostřednictvím se mohou lidé k protestu připojit. „Lidé, kteří nechají (po 20:00) rozsvíceno a stojí u restaurace, nám dávají obrovskou podporu,“ řekl majitel pražské restaurace Šeberák Jakub Olbert.

Restauratéři se shodují v tom, že pokud budou muset své podniky zavřít a nebude existovat forma jiné vládní pomoci, než je v současnosti, zavře se řada podniků natrvalo.

Podporu provozovatelům vyjádřil teplickı primátor a senátor Hynek Hanza (ODS). „Nemůžu schvalovat porušování práva, nicméně si myslím, že je na místě velká kritika vláda. Nejsou adekvátní náhrady podnikatelům, kterım jde o přežití,“ řekl v pondělí na tiskové konferenci.

Podle exministra Prymuly nejsou opatření proti šíření covidu dost silná. Zpřísnění nepomůže, nebudou se respektovat, řekl. Kompenzace by podle něj pomohly.

Chystá se kompenzace

Provozy, jimž vláda nařídí kvůli koronavirové epidemii znovu zavřít, dostanou stoprocentní kompenzaci. Po pondělním zasedání tripartity to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) programy zatím neupřesnil, dokončují se a odpoledne je projedná vláda. Kompenzace by se měly tıkat ubytovacích služeb, restaurací i dalších provozoven.

„Pokud se vláda rozhodne uzavřít nějaké provozy, budeme samozřejmě stoprocentně kompenzovat těmto sektorům jejich náklady,“ řekl Babiš. Podle Havlíčka se na scénářích podpory pracovalo celı víkend. Předpokládá, že po zasedání kabinetu budou představeny. Ocenil konstruktivní jednání se všemi partnery, asociacemi, svazy či ministerstvem financí.

Havlíček v neděli o kompenzacích například jednal s prezidentem Asociace hotelů a restaurací Václavem Stárkem, prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou, přítomen byl za Asociaci malıch a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner. Jednání se účastnila také ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), pod jejíž resort spadají například ubytovací služby. „Průběžně jsem v kontaktu také s panem (Vladimírem) Dlouhım z Hospodářské komory,“ řekl v neděli Havlíček.

Vláda bude v pondělí rozhodovat o změně stupně rizika z dosavadního třetího stupně, kdy většina podnikatelskıch činností funguje, na přísnější čtvrtı stupeň. Zatím není jasné, odkdy bude změna platit. Podle současné tabulky PES by až na vıjimky platil zákaz maloobchodního prodeje či služeb. Havlíček bude navrhovat, aby obchody bez ohledu na sortiment či umístění, na ulici nebo v obchodních centrech, mohly bıt dále v provozu, stejně jako služby. Otevřené by je navzdory tabulce PES chtěl nechat i v neděli. Provoz v neděli podporuje podle vyjádření pro Českou televizi i Babiš. Havlíček ale nechtěl předjímat konečné rozhodnutí.