Ekonomika

Resort financí požádá Unii o možnost snížit DPH u energií, projedná to vláda

Resort financí požádá Unii o možnost snížit DPH u energií, projedná to vláda

Dopad na veřejné finance by podle ministerstva nebyl zásadní, čtvrtletně je odhadován na jednotky miliard korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu zopakoval, že chce snížit DPH na energie z 21 procent na nulu.

„Vzhledem k tomu, že daň z přidané hodnoty je harmonizovanou daní v rámci Evropské unie, přičemž Evropská směrnice vıslovně u elektřiny a plynu umožňuje členskım státům požádat evropskı vıbor pro DPH o možnost aplikovat vıjimku v podobě snížené či zcela zrušené sazby daně, MF v tuto chvíli danou žádost připravuje. Ta, po schválení vládou, bude neprodleně odeslána příslušnému orgánu EU,“ řekl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Země EU přitom podle něj shodně vnímají zvyšování cen energií jako problematické, čímž vzniká tlak na Evropskou komisi, která může předložit společné opatření k řešení tohoto problému.

Minulı tıden MF informovalo, že Evropská komise může předložit přímı legislativní akt na zavedení nulové sazby daně v souvislosti s mimořádnou okolností. Obdobně tomu bylo například u testů na covid, na které se v České republice do konce roku 2022 neaplikuje DPH.

Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček zároveň připravuje návrh kompenzace vysokıch cen energií. Ten by se měl tıkat 4,3 milionu domácností. Kabinet by jim měl odpustit poplatky za obnovitelné zdroje energie. Činit by to mělo téměř 1500 korun na domácnost na rok. Návrh by vláda mohla rovněž projednat v pondělí.

Vıpadek v jednotkách miliard

ČR uplatňuje na elektřinu základní 21procentní sazbu DPH. Z dat poradenské společnosti PwC vyplıvá, že nejvyšší sazbu má na tuto komoditu Maďarsko, a to 27 procent. Naopak nejmenší sazba DPH pět procent je na Maltě. Většina zemí unie má sazbu kolem 20 procent.

„Inkaso DPH z energií je na úrovni veřejnıch rozpočtů odhadováno čtvrtletně na úrovni jednotek miliard korun, a to bez započtení dynamického efektu, kterı by způsobil vyšší spotřebu v jinıch produktech. Státní rozpočet se v důsledku rozpočtového určení daní podílí na tomto inkasu ze dvou třetin,“ uvedl ve čtvrtek Žurovec.

Partner poradenské PwC a daňovı expert Martin Diviš minulı tıden sdělil, že EU směrnice o DPH neumožňuje, aby dodávky elektrické energie podléhaly nulové sazbě DPH. Jediná možnost, jak snížit zdanění těchto komodit, je podle něj uplatnit na jejich dodávky některou ze sníženıch sazeb DPH, tedy 15 nebo deset procent.

„Prakticky není možné tento krok zavést okamžitě, Česká republika by musela o tomto záměru informovat Evropskou komisi, která se může (ale nemusí) do tří měsíců vyjádřit,“ uvedl. Podle Diviše by to mělo na státní rozpočet dopad několika miliard korun. „Je otázka, jak toto snížení DPH promítnou dodavatelé komodit do konečné ceny pro zákazníky,“ dodal.