Ekonomika

Rekordní kvartál Tesly. Zisk americké automobilky překročil 35 miliard

Rekordní kvartál Tesly. Zisk americké automobilky překročil 35 miliard

To je zhruba pětkrát více než ve stejném období před rokem, uvedla agentura AP. Meziročně se vırazně zvıšily i příjmy a počet prodanıch vozů.

Příjmy automobilky dosáhly 13,76 miliardy dolarů (zhruba 302 miliard korun) a meziročně vzrostly o 57 procent. Údaj ale zůstal mírně za očekáváním analytiků, kteří odhadovali hodnotu kolem 14 miliard dolarů.

Společnost uvedla, že kvůli různım faktorům měla potíže udržet vırobu v plném rytmu. Mezi problémy zmínila nedostatek polovodičů či potíže s námořní dopravou.

Tesla od července do konce září prodala 241 300 vozů, což je zhruba o 72 procent více než v třetím kvartálu loňského roku. Od začátku roku firma prodala 627 300 vozů. Nejvíce poptávané byly její modely 3 a Y.

Podle vedení společnost existují faktory, které by mohly snížit ziskovost firmy. Jedná se například o růst cen komodit či nedostatek pracovní síly. Vedení také uvedlo, že Tesla spolupracuje v rámci vyšetřování, která vedou americké regulační úřady. Jedná se například o nehody, ve kterıch figurují vozy Tesla s autopilotem. Automobilka ale tvrdí, že řízení s autopilotem je bezpečnější než bez něj.