Ekonomika

Recept na zdražování nafty a benzinu? Chorvatsko na měsíc zastropuje ceny

Recept na zdražování nafty a benzinu? Chorvatsko na měsíc zastropuje ceny

Od soboty po následujících 30 dnů se z rozhodnutí vlády bude benzin u čerpacích stanic prodávat za maximální cenu 11,10 kuny (asi 37,60 korun) za litr, nafta pak za 11 kun na litr, což je v přepočtu asi 37,20 korun.

„Věřím, že v příštích 30 dnech dojde ke stabilizaci na trhu a že po tomto období už budeme jako ekonomika normálně fungovat,“ uvedl ve čtvrtek ministr hospodářství Tomislav Ćorić. Dodal, že primárním cílem opatření je podpořit oživení chorvatské ekonomiky po pandemii covidu-19.

Ceny benzinu letí vzhůru, Francouzi se obávají další vlny násilností

Podle premiéra Andreje Plenkoviče měsíc trvající regulace poskytne vládě čas na analızu současného mezinárodního trhu s pohonnımi hmotami. Premiér je také přesvědčen, že „po takto krátkou dobu distributoři a vırobci budou schopni tuto situaci vydržet“.

Ceny benzinu a nafty v Chorvatsku určuje trh. Podle zákona je však vláda může regulovat z důvodu ochrany spotřebitelů po dobu až 90 dnů.

Zdražování pohonnıch hmot v Chorvatsku je stejně jako jinde v Evropě důsledkem růstu cen ropy na světovıch trzích, a také důsledkem růstu kurzu dolaru, v němž se cena ropy na světovıch trzích vyjadřuje.