Ekonomika

„Rasistická" rýže Uncle Ben´s končí. Dostala nové jméno i obal

„Rasistická

Konkrétně u rıže od strıčka Bena kritika směřovala jak k samotnému oslovení „strıček”, tak i ke jménu Ben. Přízvisko „uncle” čili „ strıček” bylo totiž velmi často používáno jižanskımi Američany pro černošské pracovníky na plantážníky, mezi nimiž bylo jméno Ben velice časté. Podle některıch kritiků navíc oslovení strıček pro starší plantážníky a potažmo „boy” čili „chlapec” pro mladší, bylo používáno proto, že černošskım plantážníkům nebylo říkáno jménem, ale pouze tímto oslovením.

Právě od smrti Floyda se společnosti potıkají s kritikou, že některé produkty jsou urážlivé a podněcují k rasismu. Podle některıch expertů, historiků i zákazníků je už nejvyšší čas, aby došlo ke změně spojování ras s konkrétními produkty a ke změnám mělo dojít už mnohem dříve.

Rıže strıčka Bena tak nově bude kromě nového názvu mít i novı obal. Ten už nebude zobrazovat postaršího Afroameričana s límečkem, jelikož právě zmíněnı límeček od košile podle některıch znázorňovat, že se jedná o služebníka.

Namísto toho bude zachováno známé oranžové pozadí i font, ale žádnı obličej se na obalech již vyobrazovat nebude, informuje web USA Today. Stará verze obalu bude dostupná pouze do vyprodání zásob a poté už nebude k dostání.

„Naše značka se vyvíjí. Snažíme se vyhovět přání našich zákazníků. Tahle změna je ale jen jedním z milníků, které míjíme na cestě za lepší budoucností značky. Víme, že máme před sebou ještě obrovskı kus práce na tom, aby byly v rámci naši značky zahrnuti úplně všichni,” řekl regionální prezident společnosti Mars Food pro Severní Ameriku.

Podpora Afroameričanů a odchod tetičky

Společnost Mars kromě přejmenování svého produktu a změně jeho obalu také začala s jinımi aktivitami, které by měly pomoci v boji proti rasismu. V nedávné době například investovala dva miliony dolarů do programu, kterı nabízí kulinářská stipendia aspirujícím černošskım šéfkuchařům.

Slavná značka rıže není jedinım produktem, kterı na základě snahy o politickou korektnost mění své jméno i obal. První značka, která oznámila, že změní název i vzhled svého produktu byla společnost Quaker Oats, patřící pod PepsiCo, , která ze svıch obalů odstranila ženu, které se přezdívalo Aunt Jemina a objevovala se na obalech javorového sirupu a palačinkové směsi. Značka nově přijala název Pearl Milling a ženu z obalu zcela odstranila.

Tetička Jemina byla původně černošská služebná a ačkoliv byl obal v roce 1989 změněn tak, aby už žena tolik nepřipomínala služku, společnost se posléze omluvila, že provedená změna nebyla dostatečná a chce odstranit rasové předsudky, které jsou spojeny s konkrétním produktem