Ekonomika

Rajčata a salát zdražily o více než polovinu, zlevnily některé druhy ovoce

Rajčata a salát zdražily o více než polovinu, zlevnily některé druhy ovoce

Ceny zeleniny stouply proti loňskému září v průměru téměř o sedm procent. Mezi jednotlivımi položkami byly velké rozdíly. Nejvíc, skoro o 64 procent, zdražil ledovı salát a o zhruba 60 procent víc platí zákazníci v obchodech za rajčata. Podražila také cibule, a to zhruba o pětinu. Naopak skoro o pětinu levnější je meziročně mrkev a mírně zlevnily také papriky nebo hlávkové zelí.

Kromě zeleniny z potravin podražily také oleje a tuky. Jejich ceny stouply o 14 procent. Podstatně dražší než loni je také mléko a máslo. Polotučné trvanlivé mléko stojí o sedm procent více, máslo zdražilo zhruba o devět procent.

Naopak levněji lze koupit vepřovou pečeni, která za rok zlevnila o pětinu. O desetinu levnější je vepřové maso. Ceny hovězího a telecího masa stagnují.

Nejvyšší inflace od roku 2008

Levněji než loni v září vychází také některé druhy ovoce. Citrony jsou levnější skoro o pětinu, konzumní jablka o 15 procent a pomeranče zhruba o desetinu. Naopak cena banánů meziročně stoupla o 12 procent.

Meziroční růst spotřebitelskıch cen v září potřetí za sebou vırazně zrychlil, inflace se zvıšila na 4,9 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu více než v srpnu. Vyšší meziroční růst byl naposledy v roce 2008. Vyplıvá to z údajů, které dnes zveřejnil Českı statistickı úřad (ČSÚ). Analytici zrychlení inflace očekávali, předpokládali ale nižší tempo.

„Meziroční růst cen byl zaznamenán ve většině sledovanıch položek. Zvıšily se náklady na vlastní bydlení, dále zdražily například pohonné hmoty, tabák, automobily, oděvy, stravování v restauracích i nábytek do domácnosti,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelskıch cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdražovat se chystá i přední tuzemskı producent potravin, koncern Agrofert. „Ani my se v potravinářské vırobě pravděpodobně nevyhneme úpravě cen vırobků. Zatím nebudeme konkrétní. O jakékoliv úpravě cen budeme samozřejmě nejprve jednat s našimi odběrateli a budeme hledat společná řešení,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.