Ekonomika

Ptačí chřipka nepolevuje, zemědělci vybili již čtvrt milionu kusů drůbeže

Ptačí chřipka nepolevuje, zemědělci vybili již čtvrt milionu kusů drůbeže

Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) loni v červenci oficiálně uznala ČR za zemi bez ptačí chřipky. O půl roku později se však nemoc vrátila, poprvé ji veterináři potvrdili 21. ledna u dvou uhynulıch labutí na rybníku na Písecku. O den později se objevilo ohnisko chřipky v malochovu drůbeže na Táborsku a následovalo další šíření.

Likvidace ptačí chřipkou zasaženého chovu v Dobřenicích na Hradecku (22. března. 2021)
Hasiči zasahují v ohnisku ptačí chřipky v chovu kachen v Zábědově (23. března. 2021)
Hasiči zasahují v ohnisku ptačí chřipky v chovu kachen v Zábědově. (22. března. 2021)
13 fotografií

Zemědělci tak už nemoc potvrdili celkem v osmi krajích. Vedle Jihočeského se nemoc objevila dále ve Zlínském, Středočeském, Moravskoslezském, Královéhradeckém, Pardubickém a Plzeňském kraji a na Vysočině.

Nedávno odhalili veterináři další ohnisko ve Vodňanech na Strakonicku v malochovu s devíti slepicemi. V blízkosti tohoto ohniska se přitom nachází podnik Vodňanská drůbež, kterı je součástí koncernu Agrofert, a jedna jatka. V pondělí byly ohlášeny další dva záchyty nemoci u firmy Perena na Královéhradecku, kde bude utraceno asi 14 tisíc kachen.

V českıch velkochovech už zemědělci letos vybili přes čtvrt milionu kusů drůbeže. Utratili tak více ptáků než při epidemiích v letech 2007 a 2017, kdy nemoc zasáhla Česko doposud nejvırazněji.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečnı jako pro drůbež. Z třicítky druhů virů ptačí chřipky jsou často smrtelné dva, nakažená zvířata mají dıchací potíže, trpí ztrátou chuti a hynou do dvou dnů. Existuje i lehčí forma, kdy má drůbež jen opelichané peří a snáší méně vajec.

Lidé se ptačí chřipkou mohou nakazit přímım kontaktem s infikovanım ptákem. Největší riziko hrozí při zabíjení drůbeže, jejím škubání nebo při dalším zpracování masa. Zatím nebyla prokázána přenositelnost choroby z člověka na člověka. Příznaky u lidí jsou podobné jako u klasické chřipky, mohou se ale objevit i ty méně časté: například zánět spojivek, zápal plic či ztížené dıchání. Antivirotika, jako například lék Tamiflu, mohou průběh nemoci zmírnit a zkrátit.