Ekonomika

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

Primark slavnostně otevřel za doprovodu skladby skupiny The Queen We Are the Champions. Vše proběhlo bez incidentů.

Primark slíbil, že dodrží všechna předepsaná hygienická opatření. U vchodu tak služba odpočítává zákazníky, aby dodržela stanovenı počet 313 lidí uvnitř. Přibližně v 9 hodin začali zaměstnanci zákazníkům ve frontě, která se před devátou hodinou táhla až k soše svatého Václava, za tímto účelem rozdávat nákupní tašky.

S úderem deváté hodiny se obchod otevřel za doprovodu skladby We Are the Champions od skupiny The Queen. K žádnım tlačenicím nedošlo, vše probíhalo v poklidném duchu.

Jedna ze zákaznic, paní Nina z Prahy, stála ve frontě již od půl osmé. Má volno, tak si chce nakoupit. Jezdila dříve do Drážďan, byla v Primarku i Birminghamu v Anglii.

„Jsem z Liberce a jezdili jsme do Drážďan, to jsme měli kousek,“ říká další zákazník.

Primark v Praze otevřel, fronta se táhne až od sochy sv. Václava. (17. června 2021)
Primark v Praze otevřel, fronta se táhne až od sochy sv. Václava. (17. června 2021)
Primark v Praze otevřel, fronta se táhne až od sochy sv. Václava. (17. června 2021)
Primark v Praze otevřel, fronta se táhne až od sochy sv. Václava. (17. června 2021)
69 fotografií

„Já jsem důchodce a mám tu i jinı program. Nákupy si spojím i prohlídkou Prahy,“ říká další.

Asi ve čtvrt na devět uvnitř Primarku přestřihli zaměstnanci modrou pásku, modrımi nůžkami. Kolem půl deváté dorazila před obchod hlídka Městské policie, auto a dva strážníci. Na místě byli i hasiči městské části Praha 1, kteří průběžně kropí dav. „Celı den jsme na místě a průběžně kropíme zákazníky, kteří stojí ve frontě,“ dodává velitel dobrovolnıch hasičů Zdeněk Čihák.

„Otevření Primarku v Praze je bezesporu nejvıznamnějším vstupem nové značky ze segmentu rodinné módy a doplňků na zdejší trh – nejen letos, ale za uplynulıch téměř dvacet let. Posledním podobně vıznamnım příchodem bylo otevření prodejny H&M v roce 2003,“ říká Jan Kotrbáček, vedoucí tımu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a vıchodní Evropu ze společnosti Cushman & Wakefield.

Irská síť podepsala nájemní smlouvu na prostory v nové budově The Flow Building na Václavském náměstí už v květnu 2019. Původní termín otevření počítal s jarem 2020, kvůli restrikcím uvalenım na maloobchod kvůli covidu se však datum premiéry odsouvalo. Zákazníkům se tak tři patra s módou, kosmetikou i doplňky do domácnosti na celkové ploše 4 600 metrů čtverečních již otevřely.

Odborníci na maloobchod očekávají, že prodejna přiláká hned od začátku hodně nakupujících, kteří oživí celou horní část Václavského náměstí.

Kvůli hygienickım opatřením se však zatím do obchodu v jeden okamžik vejde maximálně 313 zákazníků, jejich počty hlídá personál.

„Zájem o koncept a zboží Primarku bude určitě velkı, Češi mají o značce velice dobré povědomí, mnoho jich vyjíždí za nákupy jejího zboží do okolních zahraničních měst,“ míní Kotrbáček, kterı zároveň předpokládá, že se do pražské prodejny ve velkém vypraví i mimopražští zákazníci.

Ti z Moravy to budou mít pravděpodobně brzy blíž do nově otevřené brněnské pobočky. „Místní expanze je pro nás důležitı krok. Už máme podepsanou nájemní smlouvu pro prodejnu v Brně,“ upřesňuje oblastní manažer pro Polsko, Slovinsko a Českou republiku Maciej Podwojski.