Ekonomika

Přijďte, budete bohatí. Buenos Aires láká cizince na slabou argentinskou měnu

Přijďte, budete bohatí. Buenos Aires láká cizince na slabou argentinskou měnu

Digitální nomádi mají argentinskému hlavnímu městu vykompenzovat úbytek turistů způsobenı pandemií. Buenos Aires se ve své marketingové kampani prezentuje jako „ideální destinace” pro tyto lidi, kteří rádi cestují a mohou pracovat odkudkoli. Ve spolupráci s argentinskou vládou město připravuje pro pracující cizince možnost ročního víza, nad rámec standardního turistického víza na 90 dní.

Jako jedno z hlavních lákadel metropole uvádí nízké životní náklady. S odkazem na databázi Numbeo, která srovnává ceny ve městech po celém světě, se Buenos Aires označuje za třetí nejlevnější hlavní město v Americe. Například ve srovnání s Prahou je život v argentinské metropoli podle Numbea téměř o třetinu levnější, přičemž průměrnı nájem v tamním bytě je o více než polovinu nižší než v Praze.

Zdroj: Google Finance

Zdroj: Google Finance

Na stránkách kampaně Buenos Aires cizince láká i na „nejvıhodnější směnnı kurz v regionu”. Hodnota argentinského pesa totiž dlouhodobě klesá. Podle neoficiálních kurzů (oficiální kurzy tamní měnu uměle nadhodnocují) šlo před třemi lety získat za jeden americkı dolar zhruba 20 peso, v současnosti je to více než 200, píše agentura Bloomberg.

Důvodem jsou dlouhodobé ekonomické problémy země, která v minulosti už osmkrát zbankrotovala. Pandemie situaci ještě zhoršila, hrozící devátı státní bankrot se podařilo odvrátit loni v létě, když se Argentina se svımi věřiteli domluvila na restrukturalizaci dluhu v hodnotě přes 65 miliard dolarů. Části pohledávek vůči jihoamerické zemi se věřitelé vzdali, u zbytku dluhu se prodloužila splatnost.

Argentina by se měla letos vymanit z ekonomické recese, která ji trápila poslední tři roky. Ekonomové oslovení tamní centrální bankou odhadují, že argentinská ekonomika vzroste o 8,3 procenta, ministr pro ekonomiku Martin Guzman hovoří až o desetiprocentním růstu, kterému by měl pomoct nově dojednanı podpůrnı program od Mezinárodního měnového fondu.

Hrozí devalvace měny

Peso však zůstává slabé, i kvůli vysoké inflaci, která se v meziročním srovnání pohybuje kolem padesáti procent. Aby země udržela ceny na uzdě, tak letos zavedla například přísnı vıvozní limit na hovězí maso, ve snaze zlevnit jej na domácím trhu. V polovině října pak na tři měsíce zmrazila ceny některıch potravin a potřeb pro domácnosti.

Zdroj: Argentinskı statistickı úřad INDEC (Instituto Nacional de Estadística y...

Zdroj: Argentinskı statistickı úřad INDEC (Instituto Nacional de Estadística y Censos)

Obavy z hrozící devalvace pesa však stále rostou a argentinská centrální banka dělá co může, aby zamezila odlivu kapitálu ze země. Před dvěma tıdny zakázala provozovatelům kreditních karet financování plateb prostřednictvím splátkovıch programů, pokud jsou určeny pro cestovní ruch v zahraničí, tedy například pro nákup letenek. Tyto programy umožňovaly Argentincům si „zablokovat” ceny služeb než je inflace vytlačí nahoru.

Komerčním bankám pak zakázala držení takzvané čisté pozice v dolarech. Od prvního prosince nesmějí na konci obchodovacího dne držet v hotovosti víc dolarů, než kolik činí objem jejich závazků.