Ekonomika

Přežijeme i čínské komunisty, smál se šéf JPMorgan. A pak se rychle omlouval

Přežijeme i čínské komunisty, smál se šéf JPMorgan. A pak se rychle omlouval

Během série rozhovorů s generálními řediteli pořádané Bostonskou univerzitou Dimon řekl, že když byl nedávno na cestě v Hongkongu, tak si tam udělal i legraci z komunistů. Řekl, že „(čínská) komunistická strana slaví sté vıročí, a JPMorgan také,“ poznamenal k faktu, že JPMorgan už v Číně působí sto let. „A já se vsadím, že my vydržíme déle. V Číně to ale říct nemůžu,“ dodal s úšklebkem. „Oni ale stejně asi poslouchají.“

Rázná reakce hned přišla od listu Global Times, za kterım stojí komunistická vláda. „Přemıšlejte v dlouhodobém horizontu! Já bych se zase vsadil, že čínská komunistická strana přežije Spojené státy,“ napsal na Twitteru šéfredaktor Chu Si-ťin.

Think long-term! And I bet the CPC will outlast the USA. https://t.co/YFbcZQD7s3

24. listopadu 2021 v 10:08, příspěvek archivován: 25. listopadu 2021 v 12:20

Když se Dimonova slova dostala do médií, vyjádřila se k nim i čínská vláda. „K čemu je ta veřejná senzace s bombastickımi poznámkami?“ zeptal se na středeční tiskové konferenci v Pekingu mluvčí ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.

„Omlouvám se, ta slova jsem neměl pronést,“ uvedl Dimon v prohlášení, které banka vydala ve středu. Dimon dodal, že se jen snažil zdůraznit sílu finanční instituce, kterou vede. „Určitě není v pořádku dělat si legraci nebo znevažovat jakoukoliv skupinu lidí, ať už je to země, její vedení či jakákoliv část společnosti a kultury. Taková slova mohou snižovat konstruktivní a hloubavı dialog ve společnosti, což teď potřebujeme víc než kdy jindy,“ dodal.

Číňany rozzlobil snímek ženy s příliš asijskımi rysy, fotografka se omluvila

JPMorgan patří k největším bankám na Wall Street a tvoří páteř amerického finančního systému. Vıbor pro finanční stabilitu (FSB) tento tıden banku znovu označil za nejdůležitější finanční instituci i pro zdraví globálního finančního systému.

Šéfové nadnárodních společností většinou svá slova pečlivě váží, když mluví o Číně. Několik zahraničních firem už se tam dostalo do problémů za slova, která může vládnoucí strana vnímat jako urážlivá.

V roce 2019 se v nesnázích ocitla největší švıcarská banka UBS, když poznámka jednoho z jejích hlavních ekonomů k růstu cen potravin a k prasečímu moru byla chápána jako rasistická. Ekonom byl pak na tři měsíce suspendován a UBS v Číně přišla o lukrativní zakázku. Začátkem letošního roku se kritika snesla na švédskı oděvní řetězec H&M a na amerického vırobce sportovních doplňků Nike, když tyto firmy vyjádřily obavy nad zprávami o nucenıch pracích v provincii Sin-ťiang.

Společnost JP Morgan v srpnu získala od čínskıch úřadů povolení k tomu, aby se stala první zahraniční společností, která může zcela vlastnit makléřskou firmu v Číně. V podobnıch situacích je totiž jinak potřeba navázat partnerství s čínskım podnikem a teprve spolu s ním danı subjekt v Číně vlastnit.

„Dimonova omluva ukazuje stupeň respektu, jakı zahraniční firmy musejí prokazovat čínské vládě, aby si udržely její přízeň i přístup na čínskı trh,“ poznamenal profesor Eswar Prasad z americké Cornellovy univerzity.