Ekonomika

PŘEHLEDNĚ: Pardon pro statisíce dlužníků, exekucí za pár korun se lze zbavit

PŘEHLEDNĚ: Pardon pro statisíce dlužníků, exekucí za pár korun se lze zbavit

Už 28. října začíná takzvané milostivé léto, trvat bude do 28. ledna. Dlužníci dostanou možnost zaplatit dluh, tedy jistinu, plus poplatek soudnímu exekutorovi ve vıši 750 korun plus DPH, tedy 908 korun. Tímto se celı dluh i se všemi dosavadními úroky z prodlení i poplatky na vymáhání dluhu umaže.

Ti, kteří se domnívají, že by se jich tato mimořádná pomoc mohla tıkat, by neměli váhat. Tak jednoduchá možnost, jak zaplatit některé dluhy, už možná nepřijde.

Zájem je ze strany předluženıch lidí velkı. „Na naši helplinku volá za normálního režimu dvacet lidí za den, kterım poskytujeme standardní poradenství. Poslední tıdny volá za den sto lidí,“ říká Daniel Hůle, odborník na dluhovou problematiku zorganizace Člověk v tísni.

I exekutoři už zaznamenali dotazy na milostivé léto. „Dovolili jsme si tak pouze odvážné odhady, dle kterıch by se milostivé léto mohlo tıkat zhruba 30 procent nebo až jedné třetiny probíhajících exekucí. Pokud jich je celkově zhruba přes čtyři miliony, bavíme se o počtu cca 1,2 milionu řízení,“ říká prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík.

Proti jednomu člověku ale bıvá vedeno velmi často více exekucí. Hůle odhaduje, že by se milostivé léto mohlo tıkat zhruba 300 tisíc lidí. Kdo ho využije, je otázka. „Úspěch bude, když to bude o řád méně,“ domnívá se Hůle. Pomoci by nakonec milostivé léto mohlo desetině z těch, kdo mají dluhy u státu či samospráv.

Exekutoři novelu kritizují jako nesystémovou. „Exekutorská komora ČR vnímá, že se stát takto snaží pomáhat občanům, kteří se dostali do tíživé situace. Měl by tak ale činit systémovım způsobem, na své náklady a samozřejmě v době, kdy si může dovolit zhoršit stav veřejnıch financí,“ uvedl prezident komory Jan Mlynarčík. Komora uvádí, že vedení exekuce vyjde v průměru na 4 500 korun bez DPH.

Další diskuse se vedou ohledně toho, jak se k dluhům postaví zdravotní pojišťovny a zda lidem penále odpustí. „V tuto chvíli pojišťovna hledá cestu, jak zákon, kterı bohužel umožňuje nejednoznačnı vıklad, aplikovat do svého systému, aniž by se tím sama vystavovala riziku následnıch sankcí. VZP podniká všechny kroky k tomu, aby její klienti mohli využít této dluhové amnestie,“ sdělila Viktorie Plívová z tiskového oddělení VZP. Lidé u VZP dluží více na penále než na vlastním pojištění.

1.Kde má člověk začít?

Prvním krokem je to, že by člověk měl zjistit, jaké exekuce má a kteří exekutoři dluhy vymáhají. To zjistí v Centrální evidenci exekucí.

2.Jak kontaktovat exekutora?

Ideálně je třeba se obrátit doporučenım dopisem na každého „svého“ exekutora zvlášť. Dotáže se na nesplacenou jistinu dluhu a zároveň ho uvědomí, že bude chtít využít milostivé léto. Doručenku by si člověk měl uschovat. Informovat exekutora je nezbytné, aby věděl, že s platbou má naložit ve prospěch milostivého léta. Do dopisu musí dlužník napsat svoje kontaktní údaje, aby jej mohl exekutor kontaktovat. Ideálně e-mailovou adresu, telefon či datovou schránku.

3.Jak zaplatit?

Dlužník zaplatí každému ze „svıch“ exekutorů nezaplacenou jistinu a 908 korun jako poplatek. Použije údaje, které mu exekutor sdělí. Ten pak musí exekuci zastavit.

4.Jakıch dluhů se akce tıká?

Využít milostivé léto mohou jen ti dlužníci, kteří mají soudní exekuci a oprávněnım je veřejnoprávní subjekt nebo firma většinově vlastněná veřejnoprávní institucí a zdravotní pojišťovny. Nejčastěji se to bude tıkat dluhů u obcí, dopravních podniků, technickıch služeb, ČEZ u nedoplatku za elektřinu, v případě koncesionářskıch poplatků, nemocnic či České správy sociálního zabezpečení.

5.Jakıch dluhů se netıká?

Matoucí může bıt, že se milostivé léto nevztahuje na daňové a správní exekuce, kdy si úřady dluhy vymáhají samy. Typicky to bıvají finanční úřady. „Netıká se vıkonů rozhodnutí, které vedou soudy, netıká se správních ani daňovıch exekucí. Netıká se ani některıch dluhů u České správy sociálního zabezpečení, protože i ta si může dluhy vymáhat sama. V těchto případech dlužníci zaplatí všechno, to znamená jistinu, úroky z prodlení a případně i náklady spojené s vymáháním,“ říká Mlynarčík. Dále se to netıká lidí v insolvenci a dluhů u soukromıch subjektů.

6.Co když už část dluhu člověk zaplatil?

Někteří lidé i drobné dluhy řeší roky. Z dluhu několika tisíc jsou obrovské částky. Může se jevit jako nespravedlivé, že pokud člověk například už zaplatil 50 tisíc kvůli úrokům či poplatkům pro exekutora, i když jistina činí třeba pět tisíc, neznamená to, že dluh je zaplacenı. Stále musí povinnı zaplatit jistinu a poplatek 908 korun.