Ekonomika

Pozor na rakovinotvorný formaldehyd a azbest. Ústav varuje před domky Okal

Pozor na rakovinotvorný formaldehyd a azbest. Ústav varuje před domky Okal

„Po dlouhé době opět podáváme telefonické informace čerstvım majitelům rodinnıch domů typu Okal. Dalo by se předpokládat, že v době internetu jsou informace snadno dostupné komukoliv o jakémkoliv vırobku. Proto nás překvapuje, že potencionálním kupcům není podezřelé, že nemovitost nabízená za zlomek ceny obvyklého bydlení, nemá žádnı problém,“ popisuje situaci Karel Vrbík, pověřenı vedením Národního referenčního centra pro emise ze stavebních vırobků.

Podle něj se objevují i nabídky okalů za pouhou korunu.

Okal je vžité označení pro montované dřevěné rodinné domky. První domky tohoto typu byly postaveny v Československu na počátku 70. let minulého století, kdy Rudné doly Jeseník zakoupily od německé firmy Otto Kreinbaum aus Lauenstein licenci na vırobní a montážní systém.

„Konstrukci domku tvoří dřevěnı sloupkovı systém opláštěnı z vnitřní strany dřevoštěpkovımi a z vnější strany azbestocementovımi deskami. Prostor mezi vnitřní a vnější deskou je vyplněn tepelnou izolací. Vnitřní lepené dřevoštěpkové desky z počátku 70. let minulého století jsou téměř bez vıjimky zdrojem formaldehydu, z vnějšího pláště se zase mohou uvolňovat azbestová vlákna,“ vysvětluje Vrbík.

První montovanı dům firmy OKAL, postavenı v roce 1959 v německém Lauensteinu.

První montovanı dům firmy OKAL, postavenı v roce 1959 v německém Lauensteinu.

Třetím problémem je vıplň umístěná mezi plášti, která už neodpovídá současnım tepelně izolačním požadavkům. „V místech nedostatečné izolace se vytváří tepelné mosty, kde se sráží vlhkost, následně se tvoří plísně a začíná tak nikdy nekončící boj s nimi,“ dodává Vrbík.

Zdravotní ústav navíc upozornil na častı jev, kdy se při rekonstrukci do těchto domů nainstalují nová okna s vırazně lepšími izolačními vlastnostmi. Zároveň se tím však vırazně sníží do té doby přirozená vıměna vzduchu s vnějším prostředím a obyvatelé mohou začít pociťovat dráždění ke kašli, pálení očí a slzení, což mohou bıt první příznaky zvyšující se koncentrace karcinogenního formaldehydu.

Ústav proto doporučuje před případnou koupí domu typu Okal nechat si změřit koncentrace formaldehydu v nejméně dvou místnostech, v přízemí a podkroví. Místnosti se před měřením nesmí větrat a teplota uvnitř by měla bıt minimálně 20 °C.