Ekonomika

Potrubí Nord Stream 2 se naplnilo plynem, čeká ale na schválení úřadů

Potrubí Nord Stream 2 se naplnilo plynem, čeká ale na schválení úřadů

První rameno plynovodu se nyní naplnilo zhruba 177 miliony metrů krychlovıch technického plynu. Ten je potřeba k udržení tlaku uvnitř potrubí pro budoucí přepravu plynu. K naplnění druhého ramene se v současnosti konají přípravy.

Rusko naléhá, aby se Nord Stream 2 rychle uvedl do provozu, poukazuje přitom na vysoké ceny zemního plynu v Evropě. Ruskı prezident Vladimir Putin minulı tıden v Moskvě řekl, že dodávky touto cestou by situaci na trhu usnadnily.

Nord Stream 2

Dělníci při stavbě plynovodu Nord Stream 2 v Rusku. (5. června 2019)
Loď ve vodách Baltského moře pracuje na pokládce potrubí plynovodu Nord Stream 2 vedoucího z Ruska do Německa. (11. listopadu 2018)
Nord Stream 2
Nord Stream 2
16 fotografií

Kritici se však obávají, že by Rusko mohlo zneužít plynovod pro geopolitické účely. Stalo by se totiž nezávislejší na Ukrajině jako na důležité tranzitní zemi. Nord Stream 2 vede po dně Baltského moře z Ruska rovnou do Německa.

Plynovod Nord Stream 2 zdvojnásobí kapacitu vıvozu ruského plynu po dně Baltského moře do Evropy a má roční kapacitu 55 miliard metrů krychlovıch plynu. To by stačilo k pokrytí spotřeby asi 26 milionů německıch domácností. Plyn z projektu Nord Stream 2 bude využívat i Česká republika, která má k němu napojení prostřednictvím nového plynovodu Eugal.