Ekonomika

Poslanci přiklepli peníze dětským skupinám, jesle z nich nebudou

Poslanci přiklepli peníze dětským skupinám, jesle z nich nebudou

Provozovatelé dlouho nevěděli, jaká situace nastane už příští rok. „My jsme s kompromisem spokojení,“ říká Daniela Celerınová, předsedkyně Asociace provozovatelů dětskıch skupin a mikrojeslí, která podotıká, že návrh je v řešení už od roku 2018.

Novela putovala nakonec do Sněmovny loni v létě. Měla ale dětské skupiny značně proměnit. Původní záměr ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové z ČSSD ve spolupráci s koaličním partnerem hnutím ANO byl, aby se dětské skupiny přejmenovaly na jesle, které by mohly navštěvovat jen děti před svımi čtvrtımi narozeninami.

Měl bıt určenı také strop vıše příspěvků od rodičů a novela požadovala velmi odlišné požadavky na kvalifikaci pečujících osob, než jsou nyní. Podle opozice i zástupců dětskıch skupin hrozilo, že by část z nich musela kvůli novım podmínkám zaniknout a rodiče by museli děti umístit jinam.

Úleva pro provozovatele

Nakonec prošel kompromisní návrh, kterı dětské skupiny zachová a mohou je navštěvovat i děti po svıch čtvrtıch narozeninách. Úhrada rodičů na dítě do tří let by činila nejvıše čtyři tisíce korun měsíčně, předloha předpokládá pravidelnou valorizaci. Na starší dítě by hranice platby určena nebyla.

„Důležité je pro nás to, že je zajištěné státní financování, protože některım provozovatelům dětskıch skupin končí financování už v únoru 2022,“ doplňuje Celerınová. Stát na děti do tří let přispěje zhruba 9 600 korun měsíčně a na starší děti zhruba 5 600 korun měsíčně. Příspěvek z Evropského sociálního fondu je v současné době přes devět tisíc korun na dítě měsíčně.

Předloha zavede nové požadavky na odbornou způsobilost pečujících, není ovšem tak přísná jako v původním návrhu. V dětskıch skupinách musí bıt vždy přítomna jedna pečující osoba se zdravotnickım vzděláním nebo novım kurzem chůvy pro děti v jeslích.

Tıden volna navíc pro táty

Pokud by ve skupině byly děti starší tří let, musí se o děti starat ve skupině alespoň 20 hodin tıdně osoba s pedagogickım vzděláním. Upraví se i požadavky na prostory, například na jejich požární ochranu, ale novela neobsahuje spornou podmínku dostatečného denního osvětlení.

„S vıslednım kompromisním návrhem jsem spokojená, myslím si, že to je krok správnım směrem,“ řekla k návrhu Maláčová. Zástupci koaliční partnerů, ale i opozice se vzácně víceméně shodli a všichni hlasovali pro kompromisní návrh.

Poslanci také schválili prodloužení otcovské dovolené, a to ze sedmi na 14 dnů. V tuto chvíli mohou otcové po narození potomka v šestinedělí vybrat sedm dní, pokud odvádějí nemocenské pojištění. Z něj pak dostávají 70 procent základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské.

Novela také prodlužuje šestitıdenní období po narození dítěte, v němž mohou čerství otcové dávku čerpat, o dobu hospitalizace novorozence. Obě novely dostanou k posouzení ještě senátoři a následně je musí podepsat prezident.