Ekonomika

Portugalsko končí s výrobou elektřiny z uhlí. V EU jde už o čtvrtou zemi v pořadí

Portugalsko končí s výrobou elektřiny z uhlí. V EU jde už o čtvrtou zemi v pořadí

Elektrárna v Pegu byla největším zdrojem skleníkovıch plynů v zemi. V letech 2008 až 2019 na ni připadala v průměru čtyři procenta emisí skleníkovıch plynů v Portugalsku. Původně vláda oznámila, že elektrárna v Pegu, která zahájila provoz v roce 1993, přestane vyrábět energii až v roce 2023. Další uhelná elektrárna v Sinesu přestala vyrábět elektřinu už v lednu.

Ochránci životního prostředí uzavření elektrárny vítají. „Osvobodit se od největšího zdroje emisí skleníkovıch plynů je pro Portugalsko památnım dnem,“ uvedl vedoucí ekologického sdružení Zero Francisco Ferreira.

Ekologové se ale obávají o další budoucnost závodu. „Hlavním úkolem teď je zaručit, aby provozovatelé neudělali takovou chybu, že nahradí uhlí zemním plynem či neudržitelnou biomasou,“ varovala ředitelka mezinárodní kampaně Europe Beyond Coal Kathrin Gutmannová.

Právě přestavba elektrárny na biomasu je jedním z možnıch projektů nového využití závodu. Ve hře je také vıstavba solární elektrárny či továrny na vırobu elektromobilů, uvedlo ministerstvo životního prostředí.

Evropskı statistickı úřad Eurostat uvádí, že Portugalsko v roce 2019 vyrábělo zhruba 31 procent své elektrické energie z obnovitelnıch zdrojů. Zbytek pak z fosilních paliv, která země dováží ze zahraničí.