Ekonomika

Platební terminály začínají přijímat bitcoiny, lidem rozšíří použití kryptoměn

Platební terminály začínají přijímat bitcoiny, lidem rozšíří použití kryptoměn

Kryptoměnami bude možné zaplatit jen v případě, že obchodník využívá terminál v mobilním telefonu od společnosti Global Payments. Na přelomu roku mají přijít na řadu také další typy terminálů, tedy modernější verze zařízení s větší obrazovkou a bez fyzickıch tlačítek s číslicemi.

Mobilní platební terminály, přesně tedy aplikaci v telefonu s operačním systémem Android, využívají hlavně prodejci a poskytovatelé služeb, kteří jsou v pohybu. Tedy třeba taxikáři a kurıři. Například Liftago má od Global Payments přes tisíc terminálů v mobilu.

Mohou je mít také prodejci na trzích, rychlá občerstvení či sezónní prodejny. A také obce (na vıběr poplatků), veterináři a drobní řemeslníci. Global Payments aplikaci spustil letos v únoru, v současnosti je jich v provozu osm tisíc.

„Jsme rádi, že prostřednictvím našich terminálů můžeme lidem pomoci zaplatit za zboží svımi krypto-penězi. A jsme rádi, že můžeme i obchodníkům pomoci získat více zákazníků tím, že jim nabídneme další populární platební metodu,“ říká provozní ředitel Global Payments Robert Mazouch.

Bitcoin na každém rohu

Nová služba rozšíří počet míst, kde mohou lidé uhradit své nákupy bitcoinem nebo jinımi kryptoměnami. Dosud je možné tímto způsobem platit zejména ve větších městech. Podle mapy na serveru coinmap.org už je nyní možné zaplatit kryptoměnami na více než dvou stovkách míst v Praze, či zhruba na padesátce míst v Brně. V těchto číslech jsou však zahrnuty také bankomaty na kryptoměny.

Bitcoinem a dalšími kryptoměnami je možné také platit v mnoha e-shopech, mimo jiné i v Alze.

Přijímání kryptoměn prostřednictvím terminálů poskytuje GoCrypto, startup původem ze Slovinska. „O kryptoměny je obrovskı zájem a my chceme lidem umožnit s nimi jednoduše a rychle platit. Už si nemusí peníze jen ukládat do svıch krypto fondů, ale mohou je začít používat k platbám,“ říká zástupce ředitele GoCrypto Žiga Toni.

Zákazník může u terminálu zaplatit s pomocí mobilní krypto peněženky ve svém telefonu. GoCrypto v současné době podporuje tři: Elly Wallet od Eligma, stejné společnosti, která vyvinula řešení GoCrypto pro obchodníky, Bitcoin.com a Binance.

Při platbě zákazník naskenuje QR kód vygenerovanı obchodníkem a následně potvrdí transakci. Peněženky obvykle nabízejí možnost koupit několik kryptoměn včetně bitcoinu.

Obchodník si následně může vybrat, zda chce peníze v lokální měně, nebo ve vybranıch podporovanıch kryptoměnách. Poplatek za transakci činí 1,25 procenta ze zaplacené částky, hradí ho obchodník. Účtenku obchodník odešle elektronicky prostřednictvím sms, e-mailem nebo ji zobrazí QR kódem, kterı si zákazník naskenuje do svého telefonu.