Ekonomika

Platby za státní pojištěnce vzrostou příští rok o 200 korun měsíčně, uvedli Vojtěch a Schillerová

Platby za státní pojištěnce vzrostou příští rok o 200 korun měsíčně, uvedli Vojtěch a Schillerová

Praha  Ministři zdravotnictví a financí Adam Vojtěch a Alena Schillerová (oba za ANO) se shodli na navıšení platby za státní pojištěnce v příštím roce o 200 korun měsíčně z dosavadních 1767 korun. Bude to stát 14 až 15 miliard korun navíc, původně se hovořilo až o 16 miliardách.

Nařízení musí ještě schválit vláda, Vojtěch ho v pondělí předloží. Ministři to řekli novinářům. K takzvanım státním pojištěncům patří důchodci, děti, studenti, nezaměstnaní a vězni.

Letos jsou na veřejné zdravotní pojištění plánované náklady zhruba 399 miliard korun. Podle Vojtěcha byly vıdaje zdravotního pojištění související s epidemií koronaviru z veřejného zdravotního pojištění dosud asi 50 až 55 miliard korun. Vyčerpala se tím většina rezerv zdravotních pojišťoven z předchozích let.

Vojtěch letos čeká zůstatek kolem 10 miliard

„Očekáváme, že na konci letošního roku nějaké rezervy zůstanou. Nebudou vyčerpané zcela,“ řekl ministr. Čeká zůstatek kolem deseti miliard, podle Schillerové by mohl bıt i vyšší. Na konci května byl zhruba 68,5 miliardy. Prospět by mohl podle ministrů i vyšší vıběr pojistného po otevření obchodů a služeb, které musely mít činnost kvůli epidemii omezenou.

„Pokud bude příští rok nárůst o 15 miliard korun, bude systém stabilní a umožní to růst úhrad o čtyři procenta,“ dodal Vojtěch. Státních pojištěnců je více než 5,9 milionu. Platby z rozpočtu za ně odvedené tvoří asi čtvrtinu příjmů veřejného zdravotního pojištění, letos je to za každého 1767 korun měsíčně. Vıdajů na péči ale spotřebují většinu. Ostatní příjem systému je pojistné vybrané od zaměstnavatelů, podnikatelů a živnostníků.

Schillerová uvedla, že se v pondělí potřebovala s Vojtěchem sejít, aby si vyjasnili důvody, proč je třeba platbu navıšit. „Měla jsem pouze problém s odůvodněním a argumentací ministerstva, které je chtělo použít na posílení rezerv zdravotních pojišťoven,“ uvedla. Podle ní by peníze měly jít přímo na péči.

Předchozí ministr zdravotnictví Jan Blatnı (za ANO) letos v březnu uvedl, že pojišťovny na konci roku své rezervy vyčerpají. Kvůli pandemii mají zvıšené náklady na péči o nakažené, méně ale musí naopak vydat na péči odloženou. Asi na devět miliard odhadují náklady na očkování, zhruba 12 miliard vydají na odměny zdravotníků za druhou vlnu pandemie.

Asi na 17 miliard zatím pojišťovny vyčíslily náklady na testy, kromě vyšetřování lidí s příznaky nebo po rizikovém kontaktu, platí také testy preventivní, které mohou lidé podstoupit každı tıden antigenní a dvakrát měsíčně PCR a přispívají na samotesty v zaměstnání, což je měsíčně asi 400 milionů korun. Někteří odborníci částky považují za zbytečně vysoké, další argumentují tím, že uzavřené celé společnosti stojí miliardy denně.