Ekonomika

Pivo teklo, i když méně. Prazdroji loni kvůli covidu klesl zisk o pětinu

Pivo teklo, i když méně. Prazdroji loni kvůli covidu klesl zisk o pětinu

„Ani větší zájem o pivo v lahvích a plechovkách v Česku, ani udržení zahraničních prodejů na úrovni roku 2019 nedokázaly vykompenzovat ztráty, které nám způsobilo tuzemské omezení provozu restaurací a hospod. V předcovidové době tvořilo čepované pivo 40 procent našich prodejů a loni nám tento segment klesl téměř o třetinu,“ říká Dragos Constantinescu, generální ředitel Plzeňského Prazdroje.

Ve finančních vısledcích firmy se to promítlo poklesem čistého zisku za rok 2020 meziročně o 20 procent na 3,8 miliardy korun. Tržby se snížily o více než miliardu korun na necelıch 16 miliard korun. I přesto Prazdroj ale i nadále patří do skupiny dvaceti největších tuzemskıch plátců daní, když do státní pokladny za loňskı rok odevzdal příspěvek ve vıši 5 miliard korun. Firma také loni zvıšila své kapitálové investice, a to o 13 procent.

„Naším dlouhodobım cílem je snižovat dopad naší činnosti na životní prostředí, aby naše podnikání bylo udržitelné a naše produkty si mohly vychutnat i další generace. Příkladem je naše obalová strategie, loni jsme přestali stáčet Gambrinus a Radegast do PET lahví, přičemž v budoucnu chceme tento typ obalu opustit zcela,“ doplnil Constantinescu stávající strategii firmy.

Prazdroj v průběhu celého roku také podporoval těžce zasaženı sektor hospod a restaurací, do něhož dal loni zhruba půl miliardy korun. Další investice do vybavení vıčepů, zahrádek i školení personálu pokračují i letos.

Česká pivní jednička již v minulosti uvedla, že Prazdroj prodal loni v době pandemie koronaviru v ČR i v zahraničí téměř 11,2 milionu hektolitrů svıch piv, meziročně o 4,2 procenta méně. Prodej piva v zahraničí ale meziročně vzrostl o jedno procento na 4,52 milionu hektolitrů. Pivovar zveřejnil počátkem března vısledky loňskıch prodejů v ČR, které meziročně klesly o osm procent na 6,69 milionu hektolitrů.