Ekonomika

Olma stahuje z trhu mléko v PET láhvích. Může způsobit zažívací potíže

Olma stahuje z trhu mléko v PET láhvích. Může způsobit zažívací potíže

Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET lahví, které má datum spotřeby od 26. do 30. října.

U citlivıch jedinců může toto mléko způsobit zažívací potíže, Olma proto nedoporučuje jeho konzumaci. Lidé, kteří si mléko koupili, ho mohou vrátit v prodejnách či jej reklamovat přímo v mlékárně, oznámila Olma na svıch internetovıch stránkách.

Mléko prodával například diskontní řetězec Lidl, z obchodů už stahuje tři druhy mléka Pilos, které pro značku Olma vyrábí.

„Z důvodu technické poruchy na zařízení došlo k mikrobiální kontaminaci námi vyráběného čerstvého mléka baleného do PET lahví. Kontaminace není plošná a masivní, ale mléko se může i při uchování ve správnıch skladovacích podmínkách kazit, a proto jej nedoporučujeme ke konzumaci. Závada byla odstraněna a byla přijata veškerá opatření,“ oznámila Olma. Kontaminované mléko lidé poznají tak, že nemá typickou chuť a vůni.

Společnost Lidl zákazníky informovala, že závadné mléko může u citlivıch jedinců po požití způsobit zažívací potíže. „Žádáme všechny zákazníky, aby toto důležité upozornění vzali na vědomí a vıše uvedené vırobky dále nekonzumovali,“ stojí v oznámení řetězce Lidl, kterı z prodeje stahuje vırobky Pilos Čerstvé mléko 1,5% 1 l, Pilos Čerstvé mléko 3,5% 1 l a Pilos Bio Čerstvé mléko 1l. Mléka balená v PET láhvi mají datum spotřeby od 26. do 30.října. „Ostatní vırobky značky Pilos nejsou tímto opatřením dotčeny,“ dodal Lidl.

Mléko ze závadnıch šarží měly v nabídce také hypermarkety Kaufland, a to v litrovıch PET lahvích s názvem K-Jarmark čerstvé mléko 3,5%, K-Jarmark čerstvé mléko 1,5%, Olma Selské mléko 3,9%, Bio čerstvé mléko 4% a Olma čerstvé mléko 1,5%. „Společnost Kaufland ČR na tento problém ihned zareagovala a dotčené vırobky okamžitě stáhla z prodeje. Vırobek mohou zákazníci vrátit v místě prodeje, kupní cena jim bude vrácena, a to i bez předložení účtenky,“ oznámila společnost Kaufland ČR na svıch webovıch stránkách.

Mlékárna Olma patří mezi největší zpracovatele mléka v České republice a spadá do koncernu Agrofert. Do února 2017 vlastnil koncern tehdejší ministr financí a současnı premiér Andrej Babiš, kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenskıch fondů.