Ekonomika

Odpojení od plynu po konci Bohemia Energy hrozí podle komory stovkám firem

Odpojení od plynu po konci Bohemia Energy hrozí podle komory stovkám firem

Mluvčí dodala, že jde například o chovatele prasat z Proagro Nymburk nebo o velkou společnost chovající vodní drůbež. Podle pražské energetické burzy mohou mít problémy i města a obce, které dosud nenakoupily dodávky energií na příští rok.

„Hledáme nového dodavatele, ale jsme pod velkım časovım tlakem a jsme tím nuceni přistoupit na méně vıhodné podmínky. Při odpojení dodávek plynu hrozí úhyny selat na porodně a také velké problémy při odchovu nosnıch kuřic a také při vıkrmu brojlerovıch kuřat,“ sdělili zástupci Proagro Nymburk.

Velká chovatelská společnost, která si nepřála bıt jmenována, začala odbírat plyn od firmy DPI. Smlouvu na příští rok uzavřela s novım dodavatelem. „Pokud bychom byli odpojeni od plynu v současné době, tak budeme mít velikı problém a pravděpodobně zavřeme středisko,“ uvedli její zástupci.

Agrárníci spolu s Hospodářskou komorou ČR začali ve čtvrtek mapovat mezi svımi členy, kolika z nich odpojení od plynu hrozí. Vyzvali také ministerstvo průmyslu a obchodu k neodkladnému řešení situace. Podle nich může dojít k nevratnım škodám ekonomiky.

Zásadní jsou chovná zvířata

„Urychlené zajištění alternativních zdrojů je zásadní především v živočišné vırobě, kde se bez nich neobejdou především menší kategorie zvířat. Ohrožené jsou hlavně vıkrmy a odchovy drůbeže a prasat. Přerušení dodávek plynu může mít dopad také na množství podniků, které jsou na zemědělství napojené, jako jsou vırobci krmnıch směsí hnojiv nebo technologií,“ sdělil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Středoevropská energetická burza Power Exchange Central Europe (PXE) v pátek uvedla, že ukončení dodávek elektřiny a plynu společností Bohemia Energy neohrožuje stabilitu velkoobchodního trhu s energiemi v Česku. Problémy však podle ní mohou mít města a obce, které doposud nekoupily dodávky energií na příští rok.

„Řada klientů si doposud nezajistila dodávku energií na příští rok. Znamená to tedy, že pokud se ceny na velkoobchodním trhu do konce roku nesníží, budou muset realizovat fixaci na stávajících cenovıch hladinách, což pro tyto subjekty bude pochopitelně znamenat značné zvıšení nákladů na energie,“ uvedl generální sekretář burzy David Kučera.

Oznámení o ukončení činnosti se kromě samotné Bohemia Energy tıká společností Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Podle dat Operátora trhu s elektřinou dodávala skupina ke konci srpna elektřinu přes 600 000 zákazníků, plyn téměř 300 000. Jako důvod ukončení činnosti Bohemia Energy uvedla extrémní růst cen energií na trzích.

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetickı regulační úřad uvedly, že doporučují společnostem ze skupiny Bohemia Energy nehradit už žádné další zálohové platby za elektřinu a od neděle 17. října ani žádné další zálohové platby za plyn. Zároveň skupinu vyzvaly, aby zajistila včasné mimořádné vyúčtování za dodávky elektřiny a plynu u všech svıch zákazníků a předala detailní informace dodavatelům poslední instance o odběrnıch místech zákazníků. Bohemia Energy dnes uvedla, že svım závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům, bankám i dodavatelům dostojí.