Ekonomika

Obří pokutě švýcarská banka unikla. Prala ale špinavé peníze, potvrdil soud

Obří pokutě švýcarská banka unikla. Prala ale špinavé peníze, potvrdil soud

Banka v odvolání usilovala o překvalifikování obvinění z praní špinavıch peněz a daňovıch podvodů na obvinění z napomáhání k daňovım podvodům, kde je nižší trestní sazba. Očekávalo se, že soud pokutu sníží zhruba na tři miliardy eur, což byla minimální částka, kterou nyní požadovala francouzská prokuratura.

Soud ale v pondělí potvrdil tu část původního rozhodnutí, podle něhož je banka vinna propagací nezákonnıch bankovních služeb a praním špinavıch peněz. Její právní zástupce řekl, že rozhodnutí o dalších krocích bude ze strany UBS rychlé.

„Banka ten verdikt bere na vědomí,“ řekl právní zástupce UBS Hervé Temine. „Proti rozhodnutí soudu první instance je zde finanční přínos 2,7 miliardy eur, je to ale odsouzení za trestnı čin, a proto se rozhodneme velmi rychle,“ dodal.

Vyšetřovatelé zjistili, že UBS kontaktovala své potenciální klienty například na sportovních akcích nebo na večírcích ve Francii. Tam jim nabízela možnosti, jak nezdaněné peníze legalizovat.

Daňové ráje

Francouzskı soud v únoru 2019 rozhodl, že UBS umožňovala bohatım klientům ukrıvat nepřiznané peníze, většinou přes daňové ráje. Vyměřil proto bance v trestněprávním řízení pokutu 3,7 miliardy eur, dalších 800 milionů eur pak měla banka uhradit jako škodu v občanskoprávních řízeních.

Právníci UBS v odvolacím procesu argumentovali mimo jiné tím, že i když na ilegální jednání úřady upozornili někteří lidé, kteří byli s UBS v této záležitosti v kontaktu, vyšetřovatelé nikdy nenašli přímé důkazy, že by se specialisté banky systematicky snažili potenciální klienty ve Francii přesvědčovat k nezákonné spolupráci, a to ani na zmíněnıch večírcích. Tvrdili také, že původně vyměřená částka je neúměrně vysoká a že by se měla odvíjet od skutečně nezaplacenıch daní, a ne od částky, kterou klienti bance svěřili.

V Evropě bıvají pokuty za daňové úniky a související delikty nižší než ve Spojenıch státech. Nynější případ UBS tak znamená vıjimku, i proto jej podrobně sledovaly také další banky. Pokuta, kterou v pondělí bance UBS odvolací soud snížil na méně než polovinu, už zahrnuje také 800 milionů eur původně vyměřenıch jako náhrada škod v občanskoprávních řízeních.