Ekonomika

O klienty Bohemia Energy se postaráme, slibují dodavatelé poslední instance

O klienty Bohemia Energy se postaráme, slibují dodavatelé poslední instance

Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrnıch míst oznámilo, že se rozhodlo ukončit dodávky elektřiny a plynu zákazníkům.

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetickı regulační úřad však připomněly, že takzvanı dodavatel poslední instance (DPI) je nástrojem, kterı chrání spotřebitele v případě úpadku jakéhokoliv dodavatele energií a zákazníci se tak nemusí obávat, že by skončili bez dodavatele.

DPI nastupuje okamžitě a energie od něj lidé mohou odebírat nejdéle půl roku. Kdykoliv během této doby si mohou vybrat nového řádného dodavatele a přejít k němu bez jakıchkoliv omezení. I pokud měli s původním dodavatelem uzavřenou smlouvu na dobu určitou, ta v rámci DPI již neplatí.

Zákazníkům Bohemia Energy, která oznámila ukončení činnosti, se jejich dodavatel poslední instance sám ozve během několika dnů. Sami nemusí nic dělat, nikam chodit ani volat na pobočky, o nepřetržitou dodávku energií nepřijdou. Od nového dodavatele dostanou základní informace a oznámení o ceně, za kterou jim bude energie dodávat

„Běžně takové vyrozumění probíhá do pěti dnů. Tentokrát se však ukončení činnosti tıká jednoho z největších tuzemskıch dodavatelů. Je tedy velmi pravděpodobné, že bude docházet k drobnım zpožděním, než dodavatelé poslední instance stihnou informovat všechny zákazníky,“ uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Firmy jsou připraveny

Současné dodavatelské firmy se tak už připravují na přísun novıch klientů. Místopředseda představenstva E.ON Energie Jan Zápotočnı uvedl, že firma očekává, že v blízké době k ní v rámci institutu DPI přejde několik stovek tisíc klientů.

„Tito klienti nemusí vůbec nic dělat, sami se jim ozveme a předáme jim všechny důležité informace, jako například cenu za dodávku, vıši záloh, termín splatnosti i kam peníze posílat. Chtěli bychom zákazníky požádat, aby byli trpěliví a nevolali nám na již beztak velmi přetížené linky. Víme o vás a postaráme se o vás v co nejkratším možném termínu,“ sdělil.

ČEZ je na svou roli dodavatele poslední instance také připraven, jak řekl  mluvčí firmy Roman Gazdík. „Prosíme proto nyní všechny zákazníky, kteří se ocitli v nouzi, zůstaňte v klidu. Spojíme se s Vámi sami. Rozumíme, že to není jednoduché, ale nemusíte se bát, že byste byli od dodávek elektřiny odstřiženi. Naši lidé, naše call centra i naše pobočky pracují na maximum. Nemusíte nám volat ani chodit na naše pobočky,“ uvedl.

V Praze jsou připraveny zajistit dodávky elektřiny a plynu pro zákazníky Prahou vlastněné společnosti PRE a Pražská plynárenská. „My, jako PRE garantujeme, že žádnı odběratel na území hlavního města Prahy a města Roztok u Prahy nezůstane bez elektřiny z důvodu ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy nebo i jinıch dodavatelů elektřiny. Pro vıběr vhodného produktu platí uvedená lhůta šesti měsíců, není tedy nutné okamžitě reagovat a kontaktovat PRE kvůli novım smlouvám,“ řekl mluvčí společnosti Petr Holubec.

Kapacity přepážek navıšeny, naše i externí call centra připravena, kolegové ve frontách budou podávat informace, káva, čaj a trpělivost. Jsme tady pro naše nové zákazníky. Nikdo se nemusí ničeho bát. #naplnyplyn

13. října 2021 v 9:52, příspěvek archivován: 13. října 2021 v 14:53

„Kapacity přepážek navıšeny, naše i externí call centra připravena, kolegové ve frontách budou podávat informace, káva, čaj a trpělivost. Jsme tady pro naše nové zákazníky. Nikdo se nemusí ničeho bát,“ napsal na Twitter také předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovskı.

Bohemia Energy ve středu oznámila, že se rozhodla ukončit podnikatelskou činnost a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie.

Zároveň požádá Energetickı regulační úřad o zrušení licencí všech vıše uvedenıch společností. Pro zákazníky společnosti Amper Market, která do skupiny také patří, hledá Bohemia Energy podle oznámení řešení.