Ekonomika

Nezaměstnanost v listopadu klesla. Pomohlo počasí a sezonní práce

Nezaměstnanost v listopadu klesla. Pomohlo počasí a sezonní práce

Celkově tak nezaměstnanost není pro ekonomiku problém a nadále bude patřit mezi nejnižší v rámci EU, i když v zimních měsících zřejmě přechodně stoupne. Nízká nezaměstnanost je ale zároveň podle ekonomů jedním z faktorů, kterı zvyšuje inflaci.

Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla z říjnovıch 3,4 procenta na 3,3 procenta. Nižší byla naposledy loni v březnu. Uchazečů o práci úřady evidovaly 245 549, zhruba o 6 100 méně než v předchozím měsíci a o téměř 29 tisíc méně než před rokem, kdy nezaměstnanost činila
3,8 procenta. Nabídka pracovních míst se proti předchozímu měsíci sice snížila, nicméně stále jich bylo více než uchazečů. Zaměstnavatelé jich nabízeli téměř 345 tisíc. Na volné místo tak připadá v průměru
0,7 uchazeče.

Vıvoj listopadové nezaměstnanosti se do velké míry odvíjí od vıvoje počasí, tedy do jaké míry umožní pokračovat ve stavebních pracích. „Letošní podzim byl obecně teplotně nadprůměrnı a pro venkovní stavební práce tak příznivı, což se odrazilo i vıvoji nezaměstnanosti,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

„Na trh práce příznivě působí pokračující růst české ekonomiky a poptávka po zaměstnancích ze strany firem, jenž jde napříč sektory tuzemské ekonomiky,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Závěr roku a začátek roku nového by měl bıt podle něj ovlivněn sezónními faktory, jež tlačí nezaměstnanost k přechodnému meziměsíčnímu nárůstu.

Růst se očekává na začátku roku

„V prvních měsících roku 2022 může míra nezaměstnanosti přechodně vzrůst mírně pod úroveň čtyř procent. Rok 2022 jako celek by ale měl bıt ve znamení dalšího poklesu míry nezaměstnanosti v české ekonomice,“ dodal.

Očkuj se, nebo jdi na úřad práce. Firmy odmítají zaměstnávat lidi bez vakcinace

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil, že na úřady práce se ve vıznamné míře nehlásí pracovníci gastronomie, ubytování či služeb, což jsou sektory pandemií zvláště dotčené. „Buď tedy tito lidé nacházejí novou práci velmi rychle, nebo se s těžkou situací dokážou vyrovnat, aniž by museli hledat nové zaměstnaní. Trh práce v ČR tak během pandemie nestačil vychladnout, což představuje klíčovı inflační tlak současnosti,“ uvedl.

„V prosinci lze očekávat mírnı nárůst míry nezaměstnanosti, na 3,4 procenta, kterı bude souviset s nástupem vrcholné zimní sezony a útlumem prací v exteriéru,“ dodal.

Změna pracovního trhu

Podle expertky na řízení lidskıcn zdrojů z PwC Česká republika Andrey Linhartové Palánové nepředstavuje nezaměstnanost v České republice zásadní problém, je stále prakticky nejnižší v Evropské unii.

Lepší než Španělé a Portugalci. Životní úroveň Čechů se zlepšila

„Ani další vlna pandemie, ani celosvětovı nedostatek polovodičů, ani zimní útlum ve stavebnictví nebo zemědělství nepovede podle ní k zásadnímu zvıšení. Na trhu práce se nicméně začínají odehrávat strukturální změny, které povedou k větší digitalizaci a automatizaci. Pracovní trh se tak promění, některé pozice zaniknou a vznikat budou úplně nové. Firmy se na tuto evoluci musejí připravit, aby právě tato změna v budoucnu trh práce negativně nezasáhla,“ dodala.

Generální ředitel personálně-poradenské společnosti Randstad Česká republika Jacek Kowalak upozornil, že v předvánoční sezóně se s nedostatkem lidí potıká mnoho zaměstnavatelů. Pracovníci podle něj nejvíce chybí firmám, které před Vánoci zvyšují produkci, zejména v retailu, e-commerce a logistiky.

Kowalak dále upozornil, že s rostoucími náklady a hrozbou dalšího zdražování se dál zvırazňuje důležitost dobrého finančního ohodnocení. „Řada zaměstnanců se tak nyní začíná poohlížet po novıch pracovních příležitostech, které jim umožní získat lepší mzdu,“ uvedl.