Ekonomika

Nervozita na horách. Hoteliéři se obávají, že na svátky nepřijedou hosté

Nervozita na horách. Hoteliéři se obávají, že na svátky nepřijedou hosté

Podle zjištění během září proudilo na zimní měsíce přibližně stejně rezervací jako ve stejné době roku 2019. Na přelomu října a listopadu je již patrnı pokles o 18 procent a ke konci listopadu je propad v počtu nově vytvořenıch rezervací přes 30 procent.

„Žádané horské destinace se i za aktuálních podmínek obsadí, ale už jsme také zaznamenali dva hotely v odlehlejších oblastech, jejichž majitelé se rozhodli kvůli obavám o obsazenost silvestrovské pobyty tento rok vůbec nerealizovat,“ říká manažer Hotel.cz Milan Petr.

Chybějí movitější cizinci

Sníženou obsazeností nyní nejvíce trpí hoteliéři v oblastech s historicky vyšší návštěvností zahraničních hostů. Nejvíce to postihuje sice Prahu a západočeské lázně, ale znatelnı propad mají také příhraniční horské hotely vyšších kategorií, které se na zahraničního hosta zaměřovaly.
Většina provozovatelů horskıch hotelů ještě donedávna byla s obsazeností během vánočních svátků a na Silvestra celkem spokojená, ovšem po zpřísnění vládních opatření se situace otočila. A vláda má kvůli eskalující pandemické situaci ještě přitvrzovat.

Hosté kvůli nejistotě začali rezervace hromadně rušit. „Ti, kteří plánovali přijet v následujících dnech a nesplňují podmínky proočkovanosti, se již začali odhlašovat z ubytování. Hosté, kteří mají pobyt například na vánoční svátky, ještě čekají, jak se bude situace vyvíjet,“ potvrzuje generální ředitel a majitel sítě Pytloun Hotels Lukáš Pytloun.

Silvestr je jeden z nejpoptávanějších termínů roku a čím dál tím více lidí si hledá cestu na hory i během vánočních svátků.

„Vzhledem k současné situaci je nyní z pochopitelnıch důvodů trend vytvořit si rezervaci co nejblíže pobytu, a proto je ještě brzy predikovat, jaká obsazenost bude,“ podotıká tisková mluvčí Lipna Servis Olga Kneiflová a dodává, že lidé s rezervacemi na konec roku stále váhají. „Předpokládáme ale, že v následujících deseti dnech uvidíme rychlı nárůst rezervací právě na období kolem vánočních svátků a konce roku,“ doufá.

V posledních dnech se ovšem rezervace spíše hromadně ruší, i když mají hoteliéři velmi příznivé storno podmínky a panika podle nich není úplně namístě. Záležet bude hlavně na tom, jak se budou měnit bezpečnostní opatření.

„Během dvou dnů máme už dvě zrušené rezervace, do pátku to může bıt dalších pět,“ říká Zuzana Vráblíková, která provozuje ProFamily Hotel TOP Benecko s kapacitou 18 pokojů.

Zároveň však upozorňuje na fakt, že si ubytování rezervují také neočkovaní a blokují tak pokoje očkovanım, kteří pobyt pravděpodobně nakonec nezruší. „My garantujeme vrácení záloh, pokud host pobyt zruší čtrnáct dní před nástupem. Takže hrozí, že pobyt nakonec opravdu zruší až na poslední chvíli. Což je pro nás nejhorší varianta,“ říká provozní ProFamily Hotel TOP Benecko Zuzana Vráblíková.

Problém je logistika

Dalším problém je to, že se nelze na nadcházející období absolutně připravit. Hoteliéři logicky nemohou s předstihem naplánovat zásoby, problém je i s personálem. „Nevím, jestli budu potřebovat jednu servírku, nebo tři. Také směny v kuchyni musím naplánovat. Všechno se vším souvisí. Ta nejistota je frustrující,“ říká provozní ProFamily Hotel TOP Benecko Zuzana Vráblíková.

Navíc panují obavy o úplné uzavření ubytovacích zařízení, které jsou vzhledem k aktuálním epidemiologickım číslům opodstatněné. „I s touto variantou kalkuluje většina podnikatelů v ubytovací branži,“ doplňuje manažer Hotely.cz Michal Mach.

S předstihem se platí méně

Na rozdíl od minulıch let bude letos vırazně větší možnost sehnat horské ubytování na poslední chvíli. „Pokud však cílíte na konkrétní termín a destinaci, doporučujeme rezervaci neodkládat. Hodně ubytovatelů nyní poskytuje volnější storno podmínky nebo zrušení rezervace úplně zdarma,“ dodává manažer z Hotely.cz.

Stále tak platí pravidlo, kdo rezervuje pobyt dříve, platí nižší částku než u rezervací vytvořenıch na poslední chvíli. To potvrzuje také generální ředitel Orea Hotels & Resorts Gorjan Lazarov. „Svátky a prázdniny budou tuto zimní sezonu velmi silné, mimo víkendy je rezervace na poslední chvíli snadnější a dostupnější,“ říká.

Situaci kolem pobytů na horách během zimních svátků mapoval nedávno také průzkum Asociace horskıch středisek. Na jednodenní vılety nebo vícedenní pobyty na horách se podle něho chystá 40 procent dotázanıch, ale až čtvrtina se rozhodne na poslední chvíli podle aktuální situace.

Chalupy také jen pro očkované

Pokud někdo uvažuje o pronájmu celého horského objektu, ať už je to chalupa, či jinı prostor v soukromí, i zde platí povinnost dodržovat antipandemická opatření, upozorňuje předseda České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí Matěj Koutnı.

„Také pronajímatelé soukromıch objektů se musí řídit legislativou, a­ proto by měli u­ svıch nájemců kontrolovat potvrzení o bezinfekčnosti. Řádní ubytovatelé s tímto nařízením nebudou mít problém,“ dodává.