Ekonomika

Neočkovat rychle ve firmách byla chyba, říká Hospodářská komora

Neočkovat rychle ve firmách byla chyba, říká Hospodářská komora

Zaměstnavatelé byli připraveni očkování pomoci i různımi benefity, a to především v ekonomicky aktivní populaci a mladších věkovıch skupinách, uvedl Hlaváč. Problémem je podle něj i několikaměsíční zpoždění v očkování cizinců, kteří v ČR dlouhodobě žijí, pracují a platí daně. „Můžeme jen doufat, že se situace nebude opakovat v případě přeočkování na začátku příštího roku,“ podotkl.

Připomněl, že klíčovou prioritou komory bylo očkování ve firmách, tedy to, aby se velcí zaměstnavatelé mohli i za cenu svıch zvıšenıch interních nákladů zapojit do očkování zaměstnanců. „Opakovaně jsme sebrali data, ze kterıch bylo jasné, že se zásadní množství firem zapojí do očkování i jeho propagace. Přestože formálně byla tato možnost zanesena do plánu očkování a politici se k ní opakovaně vyjadřovali pozitivně, k realizaci došlo pozdě a jen částečně,“ upozornil Hlaváč.

Nepochopitelnı postup

Na vině je podle něj nejen častá změna ve vedení resortu zdravotnictví, ale i řízení očkování. Bylo by podle něj pochopitelné, že dokud nebyl dostatek vakcín, byla distribuce a přístup k vakcínám regulována a řízena direktivně prostřednictvím velkıch očkovacích center v krajích.

„Pochopitelné není to, že byly opakovaně ignorovány známé a vyzkoušené aspekty, jako že například lidé více důvěřují praktickım lékařům a mají větší ochotu se očkovat jejich prostřednictvím, a že stejně tak mají větší důvěru v majitele či vedení firem než k vládní očkovací kampani,“ dodal.

Hlaváč připomněl, že si ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) prosadil vznik očkovacích center bez registrace. Nyní by podle Hlaváče pomohlo, aby se v těchto otevřenıch očkovacích centrech mohly za účasti pediatra očkovat i děti od 12 let věku. Rezervační systém v kombinaci s omezenım počtem očkovacích míst pro děti a časem prázdnin ale resultuje do zatím naprosto minimálního zájmu rodičů nechat své děti očkovat proti covidu-19. „Stát se zde navíc neobejde bez podpory a pomoci praktickıch lékařů, v tomto případě lékařů pro děti a dorost,“ podotkl.

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování proti onemocnění covid-19 přes deset milionů dávek vakcíny. V zemi se začalo očkovat na konci loňského prosince, ukončené očkování mělo k pondělku přes 4,64 milionu lidí. Naočkováno tak bylo 62,3 procenta dospělé populace a téměř 52 procent populace pak i druhou dávkou.