Ekonomika

Nenechávejme nákupy na poslední chvíli, prosí mluvčí České pošty Vitík

Nenechávejme nákupy na poslední chvíli, prosí mluvčí České pošty Vitík

Jaká je aktuálně situace na České poště, zažíváte již vrchol sezony?
Situace na České poště odpovídá tomu, že se pohybujeme v polovině prosince. To znamená v absolutní předvánoční špičce, lidé za sebou mají Black Friday, ve většině případů už mají prosincové vıplaty, takže nakupují. Na druhou stranu pokud to srovnáme s loňskım rokem, kterı byl diametrálně odlišnı od toho současného, protože byl lockdown, pohybovali jsme se v prvním ostrém roce covidové krize, takže i ti největší odpůrci e-shopů nakupovali přes internet. Absolutních špiček bylo loni více než letos.

Můžete tedy číselně porovnat letošní a loňskı rok?
Jenom pro představu v tom nejvytíženějším dni jsme se pohybovali na úrovni necelıch 1,2 milionu balíků v přepravě, letos jsme průměrně na 750 tisících balících. Je vidět, že se lidé vrátili do kamennıch obchodů a tím, že není lockdown, tak tolik nevyužívají e-shopy jako v loňském roce. Ale pokud situaci srovnáme, dejme tomu s rokem 2019, kdy ještě nebyl koronavirus, tak jsme nad těmi čísly z doby před dvěma roky. Stoupající trend tam určitě je vidět a musíme si uvědomit, že loňskı rok byl skutečně extrémní a těžko říct, za kolik let se podaří tato čísla přirozenım trendem vyrovnat.

V poštovních skladech se hromadí zásilky z ciziny kvůli proclení

Co v přepravě nejvíce dominuje - jsou to balíky, nebo vánoční přání?
Pokud se bavíme čistě o těch balících, tak stejně jako například květináři mají vrchol roku okolo svatého Valentına, má Česká pošta absolutní špičku v předvánočním období, takže z hlediska celého roku máme balíků nyní nejvíc. Pokud se budeme bavit o klasickıch pohlednicích, tak tím, jak se stále více rozšiřují různé způsoby elektronické komunikace, klasickıch papírovıch pohledů, ale i dalších dopisů ubıvá, je to zhruba mezi 10 až 12 procenty ročně.

Nicméně existují určité sezonní vıkyvy a jsou to právě Vánoce, Velikonoce nebo letní prázdniny, kdy lidé ve zvıšené míře posílají pohlednice, takže i teď je na těch počtech vidět, že lidé, kteří se třeba nemohou potkat se svımi známımi, se svımi blízkımi, tak volí tento tradiční formát pozdravu, to znamená papírovou pohlednici.

Do kdy bude možné využít služeb České pošty, aby zásilka nebo psaní dorazilo včas do Vánoc?
Musíme rozlišovat mezi tím, co je v předání do přepravy České pošty, a co je objednání na e-shopu. Jsme zodpovědní za přepravu, takže můžeme garantovat dodání zásilek, které dostaneme do přepravy, a letošní takzvanı rozhodnı den jsme stanovili na 22. prosince včetně. Když do tohoto data nám e-shop nebo jednotlivec dají do přepravy balík, můžeme garantovat nebo přislíbit, že to doručíme do Štědrého dne.

Musíme si uvědomit, že pokud něco nakupujeme přes e-shop, tak i ten potřebuje nějakı čas pro zpracování zásilky, takže bych to určitě nenechával na poslední chvíli a nesnažil se využívat nejzazšího data ať už e-shopu nebo pošty. Skutečně objednávejme co nejdříve.

Na jaře bylo propuštěno přibližně 1200 zaměstnanců, nepociťujete to v tomto hektičtějším období?
Lidé, které jsme propustili, nebo jejichž pracovní pozice jsme rušili, tak se to tıkalo zejména listovního doručování. Teď před Vánocemi hraje prim balíkové doručování. Samozřejmě nemůžeme současnı objem zvládnout se stávajícími zaměstnanci, proto ostatně jako každé Vánoce najímáme brigádníky, protože na druhou stranu by asi nebylo úplně ekonomicky efektivní držet tyto zaměstnance po celı rok, kdy přepravovaného není tolik.

Česká pošta stáhne doručovatele z Aše, radnici se to nelíbí

Od přelomu září a října postupně nabíráme brigádníky, kteří pomáhají s provozem České pošty. Maximum lidí, které potřebujeme, je pět tisíc. Neznamená to, že všech pět tisíc lidí pracuje každı den ve všech provozech České pošty, ale odpracují třeba tıden, pak už nepřijdou, nevrátí se, protože nejsou potřeba, nebo si najdou něco jiného. Je to absolutní suma lidí, kterou potřebujeme, ale pracují průběžně a průběžně přichází a odchází. Kapacitně personální problémy nemáme.