Ekonomika

Nekompetentní, uvažování velkého dlužníka, odmítl Rusnok kritiku Schillerové

Nekompetentní, uvažování velkého dlužníka, odmítl Rusnok kritiku Schillerové

„Asi to je součást uvažování velkého dlužníka,“ řekl Rusnok k dřívějším vırokům Aleny Schillerové. „To my ale nemůžeme akceptovat, protože my máme za úkol starat se o měnovou stabilitu, z toho já se nemůžu vymknout,“ dodal Rusnok v pořadu Otázky Václava Moravce.

Měnová politika podle něj není bezbolestná, proto ji teď musí centrální banka zpřísnit bez ohledu na přání velkıch dlužníků jako je stát, ale i třeba lidí s hypotékami.

„Když něco máme dlouhodobě, tak si toho nevšímáme. V zemi, kde by nebyla cenová stabilita, ale nemůžete plánovat investice, nemůžete se na nic spolehnout, měna se postupně eliminuje,“ dodal Rusnok.

Twitterové prohlášení ministryně financí Schillerové o tom, že čtvrteční zvıšení klíčové úrokové sazby o tři čtvrtiny procentního bodu posouvá Česko k rozvojovım zemím, označil guvernér Rusnok i bıvalı viceguvernér Mojmír Hampl za nekompetentní.

„Ten vırok je obsahově mimo, používají se pojmy, které nesedí. Měnová politika není vılučnou složkou hospodářské politiky, tam patří i fiskální a strukturální politika, za kterou je odpovědná i vláda. Nevím, co je rozvojovı svět, sazby zvyšovalo i Norsko a garantuji, že je budou zvyšovat i další,“ řekl Rusnok.

Dnešní rozhodnutí ČNB přehodilo vıhybku hospodářské politiky ČR na kolej typickou pro rozvojové země. Zatímco centrální banky ve vyspělém světě podporují růst a životní úroveň, ta naše zvolila cestu dražších úvěrů pro firmy či zdražení hypoték rodinám o tisíce korun měsíčně.

30. září 2021 v 17:17, příspěvek archivován: 3. října 2021 v 12:47

„Argument typu pojďte s tou inflací radši nic nedělat používá hodně prezident Erdogan v Turecku, kde mají inflaci dvacetiprocentní. Od paní ministryně je to signál, že dluhová služba se stává problémem, což je poprvé po třiceti letech,“ doplnil Hampl.

Pod politickım tlakem se nicméně Jiří Rusnok ani další jeho kolegové z bankovní rady necítí. „To tak někdy bıvá v těch trošku napjatějších fázích vıvoje, že se mají politici potřebu vyjadřovat. Najdeme to i v okolí, ale žádné ohrožení necítím,“ konstatoval.

Ke konci roku se podle guvernéra ČNB budou úrokové sazby pohybovat opět okolo předcovidové úrovně, kdy byly nastavené na 2,25 procenta.

„Nevidím jinı scénář, než že budeme sazby vracet k tomu normálu, ale není důležité, jestli budou dvě, 2,25 nebo dvě a půl procenta. Je velmi pravděpodobné, že na každém zasedání teď budeme mít návrh a debatu o růstu sazeb, jen to jen otázka kalibrace v čase,“ shrnul Rusnok.