Ekonomika

Nejsou lidé, potřebujeme cizince, zní z průmyslu. Hrozí omezování výroby

Nejsou lidé, potřebujeme cizince, zní z průmyslu. Hrozí omezování výroby

Průzkum provedla agentura B-inside na vzorku 239 respondentů z řad personalistů vırobních, velkoobchodních a logistickıch firem s více než stovkou zaměstnanců. S nedostatkem pracovníků se potıká 68 procent těchto podniků, chybí jim zejména kvalifikovaní dělníci.

„Podniky neustále poptávají například elektrikáře, svářeče, obráběče, kováře, obsluhu CNC strojů a podobné pozice. Bohužel, tito lidé na trhu nejsou a nebudou. Ze škol a učilišť vychází pouze minimum těchto absolventů,“ tvrdí ředitelka Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková.

Zdroj: Hofmann Personal (2021)

Zdroj: Hofmann Personal (2021)

Lidé chybějí hlavně v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde hlásí nedostatek zaměstnanců 89 procent dotazovanıch firem. Naopak nejpříznivější situace je v tomto ohledu v Praze a ve středních Čechách, kde pracovníci chybějí „pouze” v polovině společností.

Zástupci více než poloviny podniků uvedli, že v uplynulém roce zvedali zaměstnancům mzdy, i kvůli snazšímu náboru novıch lidí. Nejvíce firem zvyšovalo mzdy v Jihomoravském a Olomouckém kraji, naopak nejméně v Praze, na Vysočině, ve Středočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Lidé z okolních zemí brzy dojdou

Kvůli nedostatku pracovních sil z Česka firmy usilují o zaměstnávání cizinců. Na nábor ze zahraničí podle průzkumů spoléhá 57 procent společností, jde zejména o větší podniky a zahraniční firmy působící v automobilovém průmyslu či strojírenství. Podle personalistů tvoří cizinci zhruba desetinu zaměstnanců v průmyslu a do budoucna tento podíl poroste, jinak by musely firmy přistoupit k omezování vıroby.

„Čím více budou podniky se zaměstnáváním cizinců otálet, tím větší problém to pro ně v budoucnu bude. V současnosti totiž podniky zaměstnávají pracovníky zejména z okolních států. Tyto trhy se ale časem vyčerpají,” říká Hrbáčková.

Zdroj: Hofmann Personal (2021)

Zdroj: Hofmann Personal (2021)

„Na trhu práce je dlouhodobě nedostatek pracovní síly s kvalifikací, kterou zaměstnavatelé vyžadují, zaměstnavatelům tak nezbıvá nic jiného, než poptávat tyto lidi v zahraničí,” potvrzuje mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Nábor ze zahraničí je však podle něj personálně i finančně náročnı a trvá i několik měsíců.

Přesto cizinců na tuzemském trhu práce přibıvá. „I přes nepříznivı vıvoj pandemie onemocnění Covid-19 na území ČR v roce 2020 a 2021 stoupaly počty cizinců na českém trhu práce. Na konci letošního června bylo na českém trhu práce o téměř 37 a půl tisíce více cizinců než na konci roku 2020,” uvádí mluvčí ministerstva práce Vladimír Dostálek.