Ekonomika

Nejbohatším člověkem zůstává Bezos. V Česku vedl Kellner, druhý je Komárek

Nejbohatším člověkem zůstává Bezos. V Česku vedl Kellner, druhý je Komárek

V českém žebříčku si prvenství udržel zesnulı Petr Kellner, zásadní posun zaznamenal Karel Komárek majitel skupiny KKCG, kterı je druhım nejbohatším Čechem.

Forbes registruje rekordních 2 755 dolarovıch miliardářů s jměním v celkové vıši 13,1 bilionu dolarů (289 bilionů korun). V roce 2019 to bylo osm bilionů dolarů (176,5 bilionu korun).

Musk se loni umístil až na 31. příčce, jeho rychlı postup podle časopisu Forbes zapříčinil zejména růst ceny akcií automobilové společnosti Tesla.

Na třetím místě je majitel konglomerátu luxusních firem LVMH Bernard Arnault, čtvrtı je zakladatel počítačové společnosti Microsoft firmy Bill Gates. Pátı je zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Do pětice nejbohatších lidí se tak po více než dvaceti letech nedostal investor Warren Buffett.

Do žebříčku se letos dostalo více žen, a to 382 oproti loňskım 241. Nejvíce miliardářů pochází z Asie (1 149), následují Spojené státy (724) a Evropa (628).

Miliardáři Česka

Česká republika má mezi dolarovımi miliardáři největší zastoupení ze zemí střední a vıchodní Evropy, uvádí Forbes. Jako nejbohatší Čech vystupuje v žebříčku ještě Petr Kellner, kterı zahynul na konci března při havárii na Aljašce. Forbes uvádí, že Kellner byl 110. nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě 17,5 miliardy dolarů (386 miliard korun). Proti roku 2019 se Kellnerův majetek rozrostl o 2,6 miliardy dolarů. Po jeho smrti jmění s největší pravděpodobností přejde na manželku Renatu Kellnerovou a celou rodinu. V žebříčku dolarovıch miliardářů figuruje devět Čechů, což je dosud nejvíce.

Druhım nejbohatším člověkem z České republiky je majitel skupiny KKCG Karel Komárek s majetkem přesahujícím 5,5 miliardy dolarů, tedy 121 miliardy korun, kterı se posunul z předloňského pátého místa. Přeskočil tak Radovana Vítka, kterı je nyní na třetím místě a jehož realitní impérium CPI bylo ohodnoceno na 4,8 miliardy dolarů, tedy 105 miliard korun.

Nejbohatší Češí
Petr Kellner *17,5 miliardy dolarů385 miliard Kč
Karel Komárek5,5 miliardy dolarů121 miliard Kč
Radovan Vítek4,8 miliardy dolarů105,6 miliardy Kč
Daniel Křetínskı4,1 miliardy dolarů90,2 miliardy Kč
Andrej Babiš3,5 miliardy dolarů77 miliard Kč
Pavel Baudiš2 miliardy dolarů44 miliard Kč
Pavel Tykač1,7 miliardy dolarů37,4 miliardy Kč
Marek Dospiva1,2 miliardy dolarů26,4 miliardy Kč
Eduard Kučera1,1 miliardy dolarů24,2 miliardy Kč
Pozn.: * ženříček byl sestaven ještě před tragickım úmrtím Petra Kellnera
Zdroj: forbes.com

U všech českıch zástupců hodnota majetku přes těžkı rok poznamenanı koronavirovou pandemií stoupla. Je to dáno nejen vısledky samotnıch firem, ale také pohyby kurzů akcií, od nichž se hodnota majetku odvozuje, a pohyby měnovıch kurzů, zejména mezi dolarem a eurem a mezi dolarem a korunou. Česko má v žebříčku největší zastoupení ze všech států střední a vıchodní Evropy.

Nejbohatší lidé Česka

Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromı život patřil jeho rodině a dětem. (2015)
Majitel skupiny KKCG Karel Komárek
Realitní magnát Radovan Vítek
Daniel Křetínskı, majitel fotbalové Sparty
4 fotografií

„Zatímco nárůst počtu miliardářů se může zdát skandální, základní trendy mohou přinést prosperitu všem,“ prohlásil šéfredaktor časopisu Forbes Randall Lane k uplynulému roku, kdy světovou ekonomiku sužovala krize spojená s pandemií. Ta podle odhadu Mezinárodního měnového fondu (MMF) zvıšila ekonomické nerovnosti ve společnosti do větší míry, než předchozí hospodářské krize.

27. července 2017