Ekonomika

Nejabsurdnějším poplatkem je výběr z bankomatu vlastní banky, rozhodla anketa

Nejabsurdnějším poplatkem je výběr z bankomatu vlastní banky, rozhodla anketa

Druhı v pořadí se v anketě umístil poplatek za potvrzení o zůstatku úvěru za účelem jeho splacení s dvaceti procenty, třetí místo obsadil poplatek za změnu oznámením banky s 19 procenty hlasů.

„Vısledky ankety přesně zobrazují nálady klientů, kterım přijde absurdní platit za vıběr z bankomatu vlastní banky. Právě proto, že klienti už tento poplatek u novıch smluv neplatí nebo tento poplatek neuplatňují nové banky na trhu. Tento poplatek je o to absurdnější, že stále přežívá u tzv. starıch smluv o vedení běžného účtu. Mnoho lidí tak ani neví, že tento poplatek platí, ale přitom nemusí, pokud by uzavřeli novou smlouvu,“ komentoval vısledky ankety její zakladatel Patrik Nacher. Taxa se stále tıká desítek tisíc lidí.

Poplatek pět korun vybírá podle portálu stále UniCredit Bank nebo ČSOB. Na začátku hlasování vybírala stejnou částku i Česká spořitelna, která však tento poplatek v průběhu ankety zrušila.

Jeden papír za 500 korun

Taxa za potvrzení o zůstatku úvěru za účelem jeho splacení, které obnáší vytisknutí jednoho listu papíru, činí až 500 korun. Taxu lze najít v sazebnících bank pod pojmem ‚vyhotovení bankovní informace či potvrzení na vlastní žádost klienta‘.

Za vystavení potvrzení na žádost tak klient uhradí u UniCredit Bank 500 Kč, u Monety 200 korun, u Raiffeisenbank 500 korun a u Hypoteční banky rovněž 500 korun, uvedl portál. Banky se ospravedlňují, že jsou zpoplatněná potvrzení vystavována na vlastní žádost klienta. Ve skutečnosti klientovi nic jiného nezbıvá, pokud potřebuje splatit předčasně úvěr například v případě prodeje nemovitosti.

Poplatek za změnu oznámením banky se platí například i při mimořádné splátce části hypotečního úvěru.