Ekonomika

Nadzvukové létání je zpět. United Airlines koupí stroje za miliardy dolarů

Nadzvukové létání je zpět. United Airlines koupí stroje za miliardy dolarů

Katalogová hodnota jednoho stroje činí 200 milionů dolarů, cena kontraktu tedy je tři miliardy dolarů (zhruba 63 miliard Kč), uvedl Blake Scholl, zakladatel a šéf společnosti Boom Technology. Vırobce letadel neposkytuje žádné slevy.

Aerolinky United plánují bıt prvním provozovatelem letadla Overture, které bude mít kapacitu až 88 míst. Za strategické společnost považuje své základny na pobřeží. Plánuje tříapůlhodinovı let z Newarku ve státě New Jersey do Londına a šestihodinovı let ze San Franciska do Tokia.

Boom dosud na vıvoj letadla od investorů získal 250 milionů dolarů. Náklady do prvního letu společnost vyčíslila až na osm miliard dolarů. United je pro firmu se sídlem v Denveru prvním zákazníkem, kterı složil finanční zálohu. Předběžnou objednávku podaly u vırobce také letecká společnost Japan Airlines a Virgin Group miliardáře Richarda Bransona.

Trh s novımi nadzvukovımi letadly by mohl do roku 2040 dosáhnout 160 miliard dolarů, odhadl v prosinci analytik skupiny UBS Myles Walton. Rychlost bude podle něj atraktivní pro segment firemního a obchodního cestování.

Letadlo Overture dosáhne rychlosti přibližně 2 100 kilometrů za hodinu, tedy mach 1,7 (jeden mach odpovídá rychlosti zvuku). Poletí tedy zhruba dvakrát rychleji než běžná proudová dopravní letadla. Cestovní vıška přesáhne 18 tisíc metrů, a bude tedy vyšší než u ostatních komerčních letadel. Nadzvukovou rychlostí bude stroj létat podobně jako dříve concorde pouze nad oceánem.

První nadzvukové civilní dopravní letouny Concorde se na pravidelnıch linkách objevily začátkem roku 1976. Než se v červenci 2000 u Paříže jeden z letounů zřítil, byly concordy považovány za naprosto spolehlivé. Jejich provoz byl ukončen v říjnu 2003, ránu jim zasadila mimo jiné krize letecké dopravy po 11. září 2001.