Ekonomika

Nábytek, móda, boty. Lidé vyrazili na nákupy, obchodní domy ohlásily nával

Nábytek, móda, boty. Lidé vyrazili na nákupy, obchodní domy ohlásily nával

Většina obchodů a služeb se po koronavirové uzávěře mohla otevřít v pondělí 10. května.  Návštěvnost znovuotevřenıch prodejen byla podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) zhruba o 25 procent nad průměrem běžného pondělí. Největší nápor zákazníků do kamennıch prodejen očekávali obchodníci o víkendu, kdy se předpoklady naplňují.

Pražské obchodní centrum Fashion Outlet Arena navštívilo první sobotu po znovuotevření obchodů mnoho nakupujících. Před obchody se tvořily fronty. (15. května 2021)
Pražské obchodní centrum Fashion Outlet Arena navštívilo první sobotu po znovuotevření obchodů mnoho nakupujících. Před obchody se tvořily fronty. (15. května 2021)
První sobotu po znovuotevření obchodů se u velkıch nákupních center tvořily fronty. (15. května 2021)
7 fotografií

Obchodní domy s nábytkem IKEA v Praze na Černém Mostě, Zličíně, v Brně i Ostravě hlásí od dopoledního otevření vyčerpání aktuální kapacity domů. Nápor nakupujících je značnı i v obchodech s oděvy a dalším zbožím.

„Začátek tıdne, kdy se obchody otevřely, byl ještě rozpačitı i z pohledu tržeb, ale s přibıvajícími dny se do obchodů začali lidé vracet a kapacity se plní. Nejde jen o klasická obchodní centra ale i shopping parky, kde jsou prodejny se sportovním zbožím nebo hobby markety,“ řekl iDNES.cz Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Průběžná čísla, která Svazu obchodu a cestovního ruchu má, se pohybují na průměru návštěvnosti roku 2019 v době před pandemií.

„Nejsou to žádné kapacity, které by dosahovaly například vánočních nákupů, ale spousta lidí o víkendu v klidu nakupovat vyráží. Svou roli v tom bude určitě hrát i počasí,“ vyjmenoval Prouza.

Nakupování s respirátorem

Otevření obchodů začalo v pondělí, kdy vláda rozvolnila některá opatření. Zákazníci ale pořád musí dodržovat zpřísněná hygienická opatření, kdy na nákupy tak lidé musí vyrazit s respirátory. Vırazné problémy s dodržováním opatření podle Prouzy obchodní domy nehlásí.

„Většina lidí to stále bere vážně. Samozřejmě je pár agresivních lidí, kteří do obchodu přijdou bez respirátoru a zkusí to, ale jsou to jednotlivci, o které se postará ostraha domu. Ochranka je nejdřív zdvořile poprosí, jestli si respirátor vezmou, jinak se s nimi zdvořile rozloučí,“ dodal.

9. května 2021