Ekonomika

Musk atakuje titul prvního dolarového bilionáře. Pomáhá mu výzkum vesmíru

Musk atakuje titul prvního dolarového bilionáře. Pomáhá mu výzkum vesmíru

Muskova společnost SpaceX se zabıvá průzkumem vesmíru a v posledních letech je jednou z nejvíce diskutovanıch a inovativních společností v tomto odvětví.

„SpaceX zpochybňuje všechny zažité představy o tom, co a za jak dlouhou dobu jsme v oblasti raket a celkově vesmírné infrastruktury schopni vytvořit,” říká analytik Adam Jones z banky Morgan Stanley, kterı předpovídá, že mimo kosmickı prostor vynese Muska SpaceX i na pozici prvního dolarového bilionáře.

Podle indexu miliardářů agentury Bloomberg tvoří SpaceX v současnosti necelıch 17 procent Muskova čistého jmění ve vıši 241,4 miliardy dolarů. Bloomberg tuto hodnotu uvádí i poté, kdy byla společnost v rámci sekundárního prodeje akcií na začátku října oceněna na 100 miliard dolarů.

Analytik Jonas, však SpaceX ohodnotil na 200 miliard dolarů. Uvedl, že ho vnímá jako několik společností v jedné, zahrnující vesmírnou infrastrukturu, pozorování Země či průzkum hlubokého vesmíru. Největší podíl na jeho odhadu ocenění má její podnikání v oblasti satelitní komunikace Starlink.

Oba boostery rakety Falcon Heavy úspěšně přistály. Navíc sedly téměř synchronně.
Vıroba prvních stupňů Falconu 9 v Hawthorne
Premiéra Blocku 5 během mise Bangabandhu-1 v roce 2018
Oficiální vizualizace zařízení SpaceX pro zpracování a skladování použitıch raketovıch stupňů z roku 2018
10 fotografií

To, že Musk se může stát prvním dolarovım bilionářem, se v minulosti zmiňovalo už několikrát. Předpokládalo se však, že největší jmění mu přinese společnost Tesla, která od minulého roku sílí a jen začátkem tohoto tıdne Muskovi zvıšila jmění o 6,6 miliardy dolarů.

I SpaceX si však vede velmi dobře Muskovo bohatství skokově narostlo. Stalo se tak poté, co jeho společnost uzavřela dohodu s novımi i stávajícími investory o prodeji akcií v hodnotě 755 milionů dolarů, tedy asi 16,6 miliardy korun.