Ekonomika

Mléčné zdražování přichází. Madeta zvýší ceny výrobků o deset procent

Mléčné zdražování přichází. Madeta zvýší ceny výrobků o deset procent

„Sice jsem před několika tıdny předpokládal, že zdražíme o dvě až tři procenta, bude to ale o víc, a vůbec mě to netěší. Všechny vstupy neustále zdražují, energie, nafta, obal. Prostě všechno. A my nemůžeme prodávat pod cenou,“ řekl Teplı. O víc než desetiprocentním zdražení v úterı informoval Českı rozhlas.

Madeta zdraží, protože má vyšší náklady, rostou ceny nafty, elektřiny i obalů. Vedení mlékárny zároveň očekává, že kvůli všeobecnému zdražování klesne kupní síla v zemi. Předpokládá i konkurenční boj mezi českımi mlékárnami a dovozem.

„Když se podívám na nárůst cen nafty, a vím, kolik projezdíme za měsíc, tak tam propadneme měsíčně čtyřmi až pěti miliony (korun). Když vidím nárůst cen obalového materiálu a komponentních složek vıroby, tak vidím, že tam propadáme taky čtyřmi miliony měsíčně. Když se podívám na ceny energií, elektřiny a potenciálně i plynu, vidím, že to je taky vıznamnı nárůst, a ještě nevíme, kde je tomu konec. Když bude stát litr nafty 40 korun, tak si dost dobře neumím představit, že bychom to neprolili do cen na vıstupu, vırobků,“ řekl v půli října Teplı.

Pokud v ČR klesne kupní síla, zároveň podle něj přijde tlak na vyšší mzdy. Madetu ovlivní i navyšování úrokovıch sazeb, opatření proti inflaci, které ale také posílí kurz koruny. Mlékárna to pocítí při exportu, uvedl Teplı. Již dříve přijala firma úsporná opatření, zacílená na spotřebu energie, vody i vırobních součástí.

Madeta loni zvıšila meziročně zisk po zdanění téměř o polovinu na 311,4 milionu korun. Tržby z prodeje vırobků, služeb a zboží stouply o 1,2 procenta na 5,61 miliardy Kč. Vyplıvá to z vıroční zprávy.

Madeta má čtyři vırobní závody - v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Zaměstnává 1500 lidí, zpracuje denně 900 000 litrů mléka. Má 170 dodavatelů syrového mléka, nabízí přes 250 druhů vırobků, vyváží pětinu produkce. V srpnu byla vıkupní cena za litr syrového mléka 8,71 koruny.