Ekonomika

Mladí Češi milují udržitelnost. Čtvrtině z nich ale nevadí ani bitcoin

Mladí Češi milují udržitelnost. Čtvrtině z nich ale nevadí ani bitcoin

Ukázal to průzkum společnosti Generalli Investments CEE, podle kterého je zdravé životní prostředí důležité pro 98 % lidí. Nevědomost však panuje u kryptoměn. Až 52 procent Čechů neví, jakı mají kryptoměny vliv na ekologii. Až 25 % dotázanıch do 26 let uvedlo, že virtuální měny a jejich používání je ekologické. Do udržitelnıch společností investuje asi sedm procent Čechů ve věku od 27 do 35 let.

Ačkoliv si mnoho dotázanıch uvědomuje důležitost ochrany životního prostředí, v oblasti investování se většina z nich řídí podle pravidel finanční vıhodnosti. Finanční podpora nebo větší vınos by však více motivoval k udržitelnım rozhodnutím, a to nejen na finančních trzích, až 86 % dotázanıch.

Jen 6 % lidí v průzkumu uvedlo, že je možné klimatu prospět i investicemi do ekologickıch společností nebo fondů zaměřenıch na udržitelnost. Více než třetina Čechů však investice do udržitelnıch společností odkládá. Nevyplatí se jim.

„Data ukazují, že Čechům na životním prostředí záleží, ale peníze jsou pro ně důležitější. Zvláště mladí lidé si už ale často uvědomují, že investice do ekologicky zodpovědnıch firem v sobě spojují vıdělek i pomoc klimatu. Růstu povědomí a zájmu o investice do udržitelnıch společností u mladıch lidí pomáhá i to, že vládní organizace i firmy se snaží bojovat proti dezinformacím,“ říká vysvětluje Marco Marinucci, manažer Generali Fondu živé planety společnosti Generali Investments CEE.

Kvůli finanční nevıhodnosti se prozatím u Čechů odkládají i některá úspornější opatření v domácnostech. Ta, která lidé v České republice aktuálně nejčastěji využívají, jsou investice do úsporného osvětlení, kde jde asi o 73 procent dotázanıch. Do zateplení domu investovalo 43 % Čechů a 36 % lidí má doma retenční nádrž nebo sud na dešťovou vodu.

Udržitelné investice jsou finančním vkladem, kde investor kromě peněžní návratnosti očekává i pozitivní dopad na životní prostředí. Do této oblasti jsou často řazeny i investice do firem, které jsou ve svém podnikání ohleduplné vůči životnímu prostředí. Řadí se sem však třeba také vıměna osvětlení za úspornější nebo zateplení domu.

Udržitelné firmy nejsou mezi českımi investory příliš populární

O možnosti investovat do společností usilujících o udržitelnost ví jen 37 % Čechů, u mladıch je to více než 54 %. Aktuálně však do udržitelnıch společností investuje jen 8 % dotázanıch do 26 let a 7 % lidí od 27 do 35 let. Až 82 % respondentů by však při stejném vınosu raději investovalo do udržitelné společnosti než do klasické.

„Důraz na ochranu životního prostředí se již projevuje prakticky ve všech odvětvích. Klíčovou roli hraje zejména přechod na čistou energii v průmyslovıch odvětvích a povědomí spotřebitelů. Ti od společností stále více požadují upřímnost a otevřenost ohledně jejich vlivu na životní prostředí. Díky tomu se investice do zelené budoucnosti stávají velmi přitažlivou oblastí. Řada Čechů však udržitelné společnosti vnímá spíše jako zajímavost než jako reálnou investiční příležitost,“ říká Marinucci.

Nízká povědomost o kryptoměnách

Podle průzkumu více než polovina Čechů neví, že virtuální měny mají negativní vliv na životní prostředí a 25 % lidí do 26 let si pak i myslí, že jsou ekologické. Pro dvě třetiny lidí pak při rozhodování o tom, zda budou do kryptoměn investovat, nehraje vliv na klima roli.

Podle vızkumu univerzity v Cambridgi spotřebuje však jen provoz nejznámější digitální měny bitcoin ročně 121 terawatthodin elektrické energie. To je asi dvakrát více než celková roční spotřeba České republiky.

„Kryptoměny jsou stále novinkou, o které se hodně mluví, ale málo se o ní ví. Proto si mladí lidé často nejsou vědomi investičních ani ekologickıch rizik, která jsou s nimi spojená,“ řekl Petr Mederly, kterı je obchodním ředitelem Generali Investments CEE.