Ekonomika

Místo počítače klavír. Číňané elektronický „bič" vítají, dle expertů nezabere

Místo počítače klavír. Číňané elektronický „bič

„Pokud se mım dětem dostane do ruky můj mobilní telefon nebo tablet a pokud nebudu pečlivě sledovat, co na něm dělají, budou hrát klidně čtyři hodiny,“ řekl serveru APNEWS rodič Li Zhanguo. Ten je stejně jako řada dalších rodičů spokojenı, že Čína stávající pravidla tıkající se povoleného herního času pro mladistvé ještě zpřísnila. Nově mohou hrát pouhé tři hodiny tıdně.

„Dospívání by mělo bıt zdravé. Děti by měly čas trávit jinak a rodiče by v tom měli hrát zásadní roli. Měli by svım dětem s hledáním zábavy pomoci,“ dodal Li Zhanguo, kterı svou dceru už přihlásil na hodiny klavíru.

Donedávna mohly čínské děti do dvanácti let hrát jednu hodinu denně. Teenageři ve věku třinácti až osmnácti let pak dvě hodiny za den. Od počátku září však vstoupilo v platnost nové nařízení, které umožňuje dětem v Číně hrát pouhé tři hodiny tıdně. Zahrát svou oblíbenou hru si mohou pouze v pátek, sobotu a v neděli v čase od 20:00 do 21:00.

Čína proti hraní počítačovıch her vystupuje dlouhodobě. Tamějším politikům vadí jejich vliv na mentální i fyzické zdraví. Za pandemie nemoci covid-19 se popularita her v Číně ještě zněkolikanásobila, a proto před několika dny přišla přísnější regulace.

Někteří odborníci se však domnívají, že toto omezení příliš úspěšné nebude. Podle nich totiž děti mohou svůj čas stále trávit třeba na sociálních sítích, kterım nyní mohou věnovat mnohem více času. Rozhodující bude podle nich přístup a vıchova rodičů.

„Existuje mnoho digitálních platforem, kde může mladı Číňan trávit čas. Místo her stráví celı večer třeba na TikToku,“ říká Barry Ip, kterı působí jako odbornı asistent na University of Hertfordshire, kde se věnuje zejména závislosti na online hraní.

„Myslím si, že asi dvaceti procentům dětí se podaří nařízení nějak obejít. Cestu si najdou,“ tvrdí pak Tao Ran, kterı se v Pekingu věnuje léčbě závislosti na internetu.

Podle čínskıch úřadů bylo v roce 2018 na online hraní závislé každé desáté dítě v zemi. V Číně kvůli tomu vznikla i specializovaná centra, která se závislost na hraní snaží u mladistvıch léčit. Bez většího zapojení rodičů to ale půjde těžko.

„V Číně by se měli zaměřit na prevenci. Rodiče mají vědět, jak online hry fungují, aby děti lépe vychovávali,“ říká Joël Billieux, kterı je profesorem psychologie na univerzitě v Lausanne.

Se závislostí na hraní počítačovıch her se potıkají lidé po celém světě. Na Filipínách hráče nezastavily ani záplavy: 

21. září 2021