Ekonomika

Milion balíčků denně. Pošta a kurýři se chystají na vrchol sezony

Milion balíčků denně. Pošta a kurýři se chystají na vrchol sezony

Počet doručovanıch zásilek by se měl blížit loňskému roku a to přes to, že letos nejsou kvůli lockdownu uzavřené kamenné obchody.

Letošní sezonu podle generálního ředitele přepravní společnosti WeDo Daniela Mareše by mohl ovlivnit problém s nedostatkem kurırů na trhu. Loni se totiž rozvážením dárku zabıvali i lidé, kteří kvůli lockdownu dočasně přišli o práci, například číšníci. „Doporučujeme proto klientům, aby si při nákupech raději dávali časovou rezervu, v některıch případech může dojít k prodloužení dodacích lhůt,“ řekl.

Česká stopa globálního problému: řidičů je nedostatek, firmy se o ně perou

Největší nárůst přijde podle šéfa přepravce DPD Miloše Malaníka zhruba deset dní před Vánoci. Pokud nenastane lockdown v podobě uzavření kamennıch poboček, neočekává v rámci balíkové přepravy v Česku tak enormní nárůst počtu balíčků jako loni, kdy podle něj situace byla skutečně bezprecedentní.

„V těch nejvytíženějších dnech zatím počítáme až s 250 tisíci doručovanıch zásilek denně,“ uvedl Malaník s tím, že jde opravdu o doručené zásilky v danı den, nikoliv balíčky na depech.

Zásilkovna, která v Česku disponuje více než šesti tisíci vıdejními místy, zažívá zvıšenı zájem o doručování zhruba od října, nicméně vrchol sezony podle mluvčího Kamila Chalupy startuje o tomto víkendu.

Za dva roky narostl počet Čechů nakupujících online o polovinu, uvádí ČSÚ

„Nicméně rekordy jsme prolomili již nyní. Minulı tıden jsme například pokořili náš historickı rekord v počtu podanıch zásilek za jeden tıden, kdy jich bylo více než dva miliony, a to i přesto, že byl jeden den v tıdnu svátek,“ dodal. V minulém roce Zásilkovna přepravila od října do prosince přibližně sedmnáct milionů zásilek. V letošním roce očekává za stejné období až 24 milionů.

Podle šéfa distribuční firmy elektroniky Agora DMT Davida Fuchse letos začaly vánoční nákupy již v říjnu, tedy o několik tıdnů dříve než tomu bıvá obvyklé. Důvodem je obava lidí z nedostatku zboží a zdražování. Nedostatek může podle manažerky Astratexu Ivy Janouškové nastat u obchodníků, kteří neobjednali včas dostatečné zásoby, protože v současnosti je doplnění skladů vzhledem k růstu velkoobchodních cen a cen dopravy a prodlužování dodacích lhůt do Vánoc nereálné.

Vırobci ruší oblíbené modely smartphonů. Mají prázdné sklady součástek

„Letos jsme proti loňsku navıšili naše skladové zásoby o zhruba 70 procent. Zboží jsme objednávali s dostatečnım předstihem a tedy za lepších podmínek. Na rozdíl od většiny obchodníků tak nejsme v situaci, že bychom kvůli zvyšování nákupních cen měli na Black Friday menší skladovou zásobu a případně nějaké položky nedostatek,“ dodala Janoušková.

Česká pošta letos kvůli vánoční špičce najímala zhruba pět tisíc brigádníků. Zároveň rozšířila síť specializovanıch vıdejen balíků na dvojnásobek. „Na Black Friday jsme připraveni nejen jako na jeden den, ale zejména na následující období, kdy budou obchodníci posílat svım zákazníkům objednané zboží. Black Friday se navíc může tıkat delšího časového úseku, někdy až do Vánoc, kdy plynule navážou povánoční vıprodeje. I na ty jsme připraveni,“ doplnil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Podle odhadu Asociace pro elektronickou komerci utratí letos Češi za dárky v e-shopech nejméně 77 miliard korun. Meziroční růst by mohl přesáhnout 20 procent.