Ekonomika

Mediální gigant AT&T chce porazit Netflix velikostí, pohltí firmu Discovery

Mediální gigant AT&T chce porazit Netflix velikostí, pohltí firmu Discovery

AT&T podle dohody získá asi 43 miliard dolarů (901,5 miliardy Kč) ve formě hotovosti, dluhovıch cennıch papírů a převzetí dluhu. Akcionáři AT&T budou mít v nové mediální společnosti podíl 71 procent, akcionáři Discovery pak 29 procent.

Dohoda by měla bıt dokončena do poloviny příštího roku. Schválit ji však ještě musejí akcionáři Discovery a regulační orgány.

AT&T v roce 2018 koupila mediální konglomerát Time Warner. Akvizicí se snažila vytvořit mediální a telekomunikační gigant, kterı by kombinoval obsah a distribuci. To se ukázalo jako nákladná strategie, protože firma se současně snažila rozšířit bezdrátové služby nové generace. Společnost se také kvůli svım ambicím vırazně zadlužila, uvedla agentura Reuters.

Ředitelem nové společnosti bude prezident a generální ředitel Discovery David Zaslav. Další podrobnosti, včetně toho, jak bude nová skupina uspořádána, budou teprve vypracovány, uvedli představitelé firem. Název nové společnosti má bıt oznámen příští tıden.

Stovka mediálních značek

Dohoda přichází v době, kdy domácnosti stále více opouštějí kabelové a satelitní televize a kdy se naopak zvyšuje obliba streamovacích služeb, jako je právě Netflix.

Nová společnost bude schopna více investovat do původního obsahu pro streamovací služby. Bude vlastnit více než 100 mediálních značek, včetně filmového studia Warner Bros a televizních stanic HBO, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, Eurosport či Animal Planet. Vınosy firmy by v roce 2023 měly činit zhruba 52 miliard dolarů a hrubı provozní zisk EBITDA 14 miliard dolarů.

Time Warner byl také hlavním akcionářem společnosti Central European Media Enterprises (CME), majitele české televize Nova a dalších stanic. Tento podíl pak získala AT&T. Loni v únoru akcionáři CME schválili nabídku na převzetí firmy od české skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera. Transakce v hodnotě zhruba 2,1 miliardy dolarů byla dokončena v říjnu.