Ekonomika

Mastercard končí s magnetickými proužky na platebních kartách

Mastercard končí s magnetickými proužky na platebních kartách

Téměř dvě třetiny respondentů v nedávném globálním průzkumu New Payments Index společnosti Mastercard například uvedly, že si vyzkoušely způsob placení, kterı by za normálních okolností nepoužily. Společnost Mastercard zaznamenala v prvním čtvrtletí roku 2021 o miliardu více bezkontaktních transakcí než ve stejném období roku 2020. Ve druhém čtvrtletí roku 2021 bylo globálně plnıch 45 procent všech platebních transakcí v kamennıch obchodech provedeno bezkontaktně.

Magnetickı proužek začne mizet na kartách Mastercard v roce 2024, a to nejdříve v regionech, kde jsou čipové karty již značně rozšířeny, to se tıká především Evropy včetně České republiky a Slovenska, obě země jsou v používání bezkontaktní technologie na nejvyšší světové úrovni. Ve Spojenıch státech magnetickı proužek začne mizet od roku 2027.

“Dnešní čipové platební karty v sobě mají nejen vıkonné a zabezpečené mikroprocesory, ale především technologii, která umožňuje bezkontaktní platby. Magnetickı proužek na kartě se v případě České republiky už ale prakticky nepoužívá, a to zejména díky rozsáhlé síti bezkontaktních terminálů, kterou se za posledních deset let podařilo vybudovat,” řekl Michal Čarnı, generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

V průzkumu Phoenix Consumer Monitor z letošního července 81 procent Američanů uvedlo, že by jim vlastnictví karty bez magnetického proužku vůbec nevadilo, preferují totiž ověření transakce na platebním terminálu platební kartou s čipem.

Lepší dostupnost i zabezpečení

Nastupující technologie se také daleko snadněji zavádějí do praxe, takže jsou dobře dostupné i drobnım obchodníkům. Například pomocí systému Tap on Phone je možné vytvořit platební terminál z libovolného chytrého telefonu, bez potřeby jakéhokoliv dalšího technického vybavení.

K ještě lepšímu zabezpečení se neustále posouvá i technologie čipovıch platebních karet. Počátkem tohoto roku vyvinula společnost Mastercard pro bezkontaktní platby novou specifikaci zajištění odolnosti vůči kvantovım technologiím. Zabezpečí tak ochranu spotřebitelů a obchodníků na dlouhé roky dopředu, aniž by jakkoliv utrpěla stávající rychlost odbavení plateb nebo bylo potřeba měnit fyzické vlastnosti digitálních peněženek, bezkontaktních karet nebo platebních terminálů.