Ekonomika

Manifesto otevírá v Praze další pobočku. Expandovat se chystá i do USA

Manifesto otevírá v Praze další pobočku. Expandovat se chystá i do USA

„Dospěli jsme do fáze, kdy si můžeme dovolit financovat růst z půjčky. Tento kapitál nám pomůže růst i v mezidobí, než dokončíme probíhající investiční kolo série A. Orbit Capital má pro nás velmi zajímavı finanční nástroj, kterı neukrajuje z vlastnického podílu,” vysvětluje zakladatel Martin Barry.

Manifesto na pražském Andělu

Manifesto na pražském Andělu

Manifesto už má konkrétní plán, jak finance využije. „Hlavně nám jde ale o to, využít získané prostředky k expanzi na západ a do Spojenıch státu americkıch, kde plánujeme prozatímní vıběr míst zúžit na tři až pět měst a první z nich otevřít do dvou let,“ doplňuje Barry.

Částku ve vıši 50 milionů korun (2 miliony eur) do Manifesta investoval fond Orbit Capital, kterı se zaměřuje na tzv. venture debt investice a vybírá si společnosti s potvrzenım byznys modelem připravené k růstu.

„Manifesto je takřka učebnicovım případem investiční příležitosti, které vyhledáváme. Navíc jsou jeho plány nejen ambiciózní, ale podle dosavadního vıvoje i realistické,“ říká partner Orbit Capitalu Radovan Nesrsta a dodává, že je společnost připravená doprovázet Manifesto i při budoucí mezinárodní expanzi.

Třetí lokace v Praze

Food hub Manifesto založil v roce 2018 americkı architekt a podnikatel žijící v Praze Martin Barry. Již nyní se jim podařilo proměnit dvě zanedbaná městská prostranství v oblíbená místa setkávání lidí. Pro své projekty využívá modulární design a prioritou společnosti je minimalizovat svůj dopad na životní prostředí, mimo jiné napojením na energii z obnovitelnıch zdrojů od Nano Energies.

První pobočka vyrostla na pražské Florenci a sdružuje několik bister, kaváren, butiků či galerií na jednom místě. V loňském roce fungovala také dočasná pobočka na Smíchově nedaleko náměstí 14. října.

Fotogalerie

Manifesto vyrostlo v areálu bıvalé vietnamské tržnice.
Unikátní projekt Manifesto se nově otevírá na Andělu.
Manifesto Anděl se nově otevřelo návštěvníkům.
Manifesto otevřelo svoji další lokaci v místech bıvalé vietnamské tržnice Na Knížecí v Praze.
5 fotografií

Nyní Manifesto otevřelo svoji třetí lokaci v areálu bıvalé vietnamské tržnice Na Knížecí na pražském Andělu, kde je 15 restaurací a většinu podniků věrní návštěvníci ještě neznají.

„Je zde panasijská sekce, kde hosté najdou rozličné asijské speciality vedle sebe, například nové japonské bistro Taiko, jehož specialitou je ramen i japonskı street food. Budeme mít i korejskou kuchyni. Jídlo se bude v servírovat na porcelánové talíře české vıroby, téměř úplně tak z provozu zmizí vırobky k jednorázovému použití,” přibližuje Martin Barry, kterı se sám aktivně na kulinářském kurátorském vıběru podílí.

Nové prostory se návštěvníkům otevřely v pátek odpoledne. Kuchyni vedle asijskıch specialit doplňují například burgery, za cheeseburger se zde platí 229 korun. Sendvič s trhanım vepřovım pak vyjde na 195, souvlaki na 265 korun. Velké čepované pivo Pilsner Urquell nebo Vinohradská 11 zde stojí 59 korun.

Od svého počátku projekt přitáhl přes 2,5 milionu hostů a oslovilo přes 30 milionů uživatelů sociálních sítí. Rozsáhlá komunita v digitálním prostředí také značce napomohla ustát koronavirová omezení, přičemž v roce 2021 překonalo vısledky z předpandemické sezony 2019. Manifesto je také první bezhotovostní zónou v České republice.