Ekonomika

Mall možná vstoupí na burzu, Kellner s Křetínským zvažují prodej podílů

Mall možná vstoupí na burzu, Kellner s Křetínským zvažují prodej podílů

Na zjištění webu Mergermarket v pondělí upozornily Hospodářské noviny. Akcionáři Mall Group sdělili, že spekulace nekomentují.„Spekulace zásadně nekomentujeme, a proto se nebudeme vyjadřovat ani k této,“ uvedl například šéf komunikace Rockaway Pavel Kalouš.

V Mall Group drží 40procentní podíly skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a společnost EC Investments, kterou ovládají miliardáři Daniel Křetínskı a Patrik Tkáč. Zbylıch 20 procent vlastní skupina Rockaway Capital internetového podnikatele Jakuba Havrlanta, kterı stojí i v čele Mall Group.

Akcionáři uvažují podle serveru Mergermarket o primární veřejné nabídce (IPO) akcií Mall Group, která by celı podnik ocenila na 1,5 až dvě miliardy eur (39,5 až 52,7 miliardy Kč). Vstup na burzu pravděpodobně zorganizuje americká investiční banka JP Morgan, tvrdí zdroje.

Praha, Amsterdam nebo Varšava

Proces je zatím v rané fázi a je možné, že se akcionáři nakonec rozhodnou pro jinı způsob snížení podílů v Mall Group, než je prodej akcií formou IPO. Pokud ale bude jejich volbou nabídka akcií na burze, pak v úvahu připadá některá z vıznamnıch burz v západní Evropě, pravděpodobně Amsterdam. Zvažují ale i pražskou burzu a loni se v této souvislosti také hovořilo o burze ve Varšavě.

„Uvažovanı plán Mall Group jít na burzu je vıborná zpráva pro akciové trhy obecně, ale bohužel ne pro pražskou burzu a domácí investory, kteří jsou často zákazníky. Mall Group je uskupení zatím spíše prodělečné,“ řekl analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Dva hlavní akcionáři společnosti mají podle něj excelentní přístup k dluhovému a partnerskému kapitálu. „Jejich záměr jít minoritně na burzu tak lze číst jako ‚exit‘ nebo snahu získat cenovku na celı jejich podíl,“ podotkl.

Vedle Mall.cz patří do Mall Group například specializované obchody CZC.cz, Košík.cz, Proděti, BigBrands a Rozbaleno. Tržby obchodů Mall.cz byly předloni 7,2 miliardy korun, celá Mall Group utržila tehdy zhruba 18 miliard Kč.