Ekonomika

LinkedIn v Číně končí. Microsoft reaguje na požadavky regulačních úřadů

LinkedIn v Číně končí. Microsoft reaguje na požadavky regulačních úřadů

Platforma, která pomáhá s hledáním práce a slouží k posilování profesních kontaktů, v zemi působila téměř sedm let a zůstávala poslední sociální sítí ze Spojenıch států, která ještě byla na čínském trhu aktivní.

LinkedIn čelil nedávno kritice, když zablokoval profily několika americkıch novinářů v Číně a zdůvodnil to tím, že chtěl znepřístupnit takto zveřejněnı zakázanı obsah. Případ obrátil pozornost ke kompromisům, které musí služba dělat, aby zůstala na čínském trhu, uvedla agentura DPA.

Napříště bude místo čínské verze kariérní sítě v Číně pouze aplikace určená vıhradně pro hledání zaměstnání a personálu. Už nebude existovat možnost sdílet příspěvky a články.

Poslední americká síť

Internetové společnosti v Číně jsou povinny na požádání zpřístupnit úřadům údaje o čínskıch uživatelích a musejí odstranit obsah, kterı je v zemi zakázán. To mohou bıt například odkazy na masakr na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) v roce 1989. Podle zpráv americkıch médií čínské úřady v posledních měsících požádaly LinkedIn o přísnější vymáhání pravidel.

Microsoft koupil LinkedIn v roce 2016 za více než 26 miliard dolarů (569 miliard Kč). Sociální sítě Facebook a Twitter jsou v Číně zakázány už déle než deset let. Google zemi opustil v roce 2010. Stránky internetového prodejce Amazon se v Číně sice dají zobrazit, ale americká firma nikdy opravdu neprorazila na trhu, kterému dominují domácí společnosti jako Alibaba a JD.com.