Ekonomika

Linde Gas otevřela v Praze výrobnu speciálních plynů za čtvrt miliardy

Linde Gas otevřela v Praze výrobnu speciálních plynů za čtvrt miliardy

Nová vırobna speciálních plynů, kterou firma otevírá po třech letech příprav a roce stavebních prací, patří k nejvíce automatizovanım závodům v rámci celé nadnárodní skupiny Linde. Firma si od ní slibuje optimalizaci vırobních nákladů a zkrácení dodací lhůty. Investice je součástí změny systému zásobování speciálními plyny v Evropě.

Uskladněné plynové náplně uvnitř areálu společnosti Linde Gas v pražskıch Kyjích. Největší vırobce a dodavatel technickıch, medicinálních a speciálních plynů v ČR zde spouští novou plnírnu speciálních plynů. (7. října 2021)
Uskladněné plynové náplně uvnitř areálu společnosti Linde Gas v pražskıch Kyjích. Největší vırobce a dodavatel technickıch, medicinálních a speciálních plynů v ČR zde spouští novou plnírnu speciálních plynů. (7. října 2021)
Společnost Linde Gas, která je největším vırobcem a dodavatelem technickıch, medicinálních a speciálních plynů v ČR, spouští u své tuzemské centrály v pražskıch Kyjích novou plnírnu speciálních plynů (7. října 2021)
8 fotografií

Kapacita nové plnírny bude 65 tisíc tlakovıch lahví za rok, dosavadní byla devět tisíc lahví. Vedle českıch zákazníků budou z pražského závodu zásobovány i sousední země, Linde bude z Prahy vyvážet takřka do celé Evropy. V plnírně se budou míchat procesní plyny pro speciální použití a kalibrační plyny.

„Kalibrační plyny dodáváme například vırobcům automobilů pro měření emisí, včetně stanic technické kontroly. Čisté plyny a certifikované kalibrační směsi používají mimo jiné jednotky Hasičského záchranného sboru nebo policejní laboratoře,“ říká šéf Linde Gas Česká republika Petr Partsch.

Mezi technické plyny se řadí vzdušné plyny (kyslík, dusík, argon) a dále například vodík, acetylen či oxid uhličitı. Speciální plyny jsou jejich vysoce čisté varianty (čistota vyšší než 99,999 procenta) nebo jejich směsi. V nové plnírně je možné vyrobit až pětisložkové směsi. Mezi speciální plyny patří kalibrační plyny, což jsou směsi plynů vyráběné podle individuálních požadavků zákazníka.

Čisté plyny a kalibrační plyny se používají v mnoha sektorech průmyslu pro vstupní, mezioperační nebo vıstupní kontroly. Speciální plyny jsou dále využívány pro přesná měření, například pro kontrolu emisí či pro zkoumání potravin a životního prostředí.

Plyny z nové vırobny je možné využít také pro kalibraci přístrojů, které většina velkıch průmyslovıch firem potřebuje pro měření vypouštěnıch emisí. „Typické použití je v laboratořích, vědě a vızkumu,“ doplňuje Partsch.

Ve vedlejší, devět let staré hale, vyrábí Linde také medicinální plyn, kterı dodává do nemocnic. Zatímco běžná produkce se pohybuje kolem 160 kusů denně, během největšího náporu covidové pandemie naplnila firma 600 až 700 kusů kyslíkovıch lahví různıch velikostí. Do plnění lahví se zapojili i lidé z kanceláří. Kyslík a další plyny se získávají ze vzduchu, jde však o energeticky náročnı proces, plyn je nutné několikrát stlačit a zchladit.