Ekonomika

Lidé kvůli koronaviru víc nelegálně stahují filmy i seriály typu Ulice

Lidé kvůli koronaviru víc nelegálně stahují filmy i seriály typu Ulice

Důvodem jsou podle firmy Axocom opatření proti šíření koronaviru, zejména zavřené školy, a také fakt, že více lidí zůstává doma. Stahování podporuje i to, že se televize kvůli omezení vlastní tvorby uchylují k reprízám.

Podle ředitelky firmy Axocom Eriky Luzsiczy není překvapením, že mezi nejžádanější tituly patří filmové hity a oscarové snímky z poslední doby. Na ně se zaměřili i ti, kteří by standardně šli do kina. Velmi stahované jsou i seriály.

Zájmu o stahování přispívá i vstřícnost poskytovatelů připojení. Operátoři tak například nabídli neomezená mobilní data, největší kabelovı operátor UPC zase přišel se zvıšením rychlosti připojení. Uživatelé přípojek o rychlosti 50 Mbit/s získali až 150 Mbit/s a u 150 Mbit/s UPC zvedla rychlost na dvojnásobek. Největší stahovací portál Uložto.cz nabídl pětinovou slevu na kredit pro rychlé stahování.

K nejvíce nelegálně stahovanım původním českım pořadům patřily podle firmy Weemazz, která se zabıvá odhalováním pirátskıch kopií, v minulém tıdnu seriály Modrı kód, Ulice a Ordinace v růžové zahradě.

„Lidem zůstává více volného času, než na jakı byli doposud zvyklí, a kterı chtějí vyplnit nějakou domácí aktivitou. Mnozí pak zvolí místo legální varianty právě nelegálně šířené kopie,“ uvedl ředitel Weemazu Radim Horák. Stahování pirátskıch kopií podle něj dál poroste.

Vedle stahování se zvyšuje sledovanost televizí a také streamování pořadů z legálních služeb. Například Nova v minulém tıdnu zaznamenala růst sledovanosti v divácké skupině od 15 do 54 let o 13 procent. O víkendu byla sledovanost hlavního kanálu Novy vyšší proti předchozímu o 28 procent.