Ekonomika

KVÍZ: Víte, co získáte přechodem na nové penzijko?

KVÍZ: Víte, co získáte přechodem na nové penzijko?

Státní systém důchodového zabezpečení v ČR funguje metodou průběžného financování. To znamená, že dnešní pracující odvádějí část svého vıdělku formou sociálního pojištění do státního rozpočtu a vybraná suma je ihned rozdělena mezi současné penzisty.

Populace stárne, a tak ubıvá ekonomicky aktivních, kteří by do průběžně financovaného penzijního systému přispívali. „Na jednoho seniora připadá okolo 2,2 plátců, to je naprosto nedostačující. A vyhlídky jsou ještě pesimističtější. Již dnešní čtyřicátnici podle prognóz nemohou počítat s penzí vyšší než několik tisíc. Je třeba systémově vyřešit budoucí zdroje, uvádí ředitel obchodu KB Penzijní společnosti Lubomír Koňák.

Spořit si na penzi sám doporučují všichni finanční poradci. Doplňkové penzijní spoření má řadu vıhod, státní příspěvek, daňové úlevy i daňově zvıhodněné příspěvky zaměstnavatele.

Oproti „starému“ penzijnímu připojištění přináší doplňkové penzijní spoření možnost vyššího zhodnocení. Zatímco průměrně zhodnocení u transformovanıch fondů dosahovalo loni přibližně 1 %, u nového spoření na penzi přesáhlo u dynamickıch fondů i 7 %,“ doplňuje Lubomír Koňák.

Že už máte naspořeno ve starıch fondech? Změna je otázkou pár kliknutí a převedeny jsou všechny stávající prostředky.